Προσπάθησε αλλά αποκλείστηκε ο Άρης – Τα συγχαρητήρια του Α.Σ.

Η γυναικεία ομάδα έχασε με 3-1 σετ την Τετάρτη – Εύσημα από τον Ερασιτέχνη για την προσπάθεια

Ο Α.Σ. αναφέρει: “Από την αρχή η… αποστολή του ΑΡΗ ήταν δύσκολη στο Βέλγιο με αντίπαλο την Asterix Avo για τη δεύτερη αναμέτρηση των «16» του Cev Cup, με τον ΑΡΗ να δέχεται την ήττα με 3-1 σετ.

Οι «κιτρινόμαυρες» μετά την ήττα με 1-3 σετ στο πρώτο παιχνίδι με την Asterix, ταξίδεψαν στο Βέλγιο με στόχο την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι «μπήκαν» πολύ δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-10. Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τους γηπεδούχους να το κερδίζουν με 25-14 και τυπικά να τελειώνει το ευρωπαϊκό ταξίδι των «κιτρινόμαυρων».

Παρ’ όλα αυτά, οι αθλήτριες του ΑΡΗ και ενώ γνώριζαν ότι έχουν αποκλειστεί, δεν τα παράτησαν λεπτό, το πάλεψαν  και κέρδισαν το τρίτο σετ με 20-25. Στο τέταρτο σετ, ο ΑΡΗΣ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 20-22, ωστόσο στο τέλος η βελγική ομάδα κατάφερε με ένα σερί 5-0  να επικρατήσει με 25-22.

Ο Α.Σ. ΑΡΗΣ συγχαίρει την προσπάθεια των κοριτσιών και του τεχνικού επιτελείου στο ευρωπαϊκό τους ταξίδι.

Τα σετ: 3-1 (25-10, 25-14, 20-25, 25-23) σε 93′.

1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-9, 25-10

2ο σετ: 8-5, 16-8, 21-11, 25-14

3ο σετ: 8-7, 12-16, 14-21, 20-25

4ο σετ: 8-5, 16-13, 19-21, 25-23

*Οι πόντοι του ΑΡΗ προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

ΑΣΤΕΡΙΞ (Κρις Γιάνσνικ): Κούλεμπεργκ 11 (7/14 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Οβεργοουότερ 5 (2/9 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ),  Μάρινγκ 17 (16/38 επ., 1 άσσο), Στράγκιερ 16 (13/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ.- 13% άριστες), Ζίλσον 11 (6/14 επ., 5 μπλοκ), Κρενίτσκι 4 (3/3 επ., 1 άσσος) / Ράμπελμπεργκ (λ, 46% υπ.-10% άριστες), Νέουφκενς, Τίερενς, Κος 3 (0/7 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Ντεμπούκ, Βούτερς 5 (3/5 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 4 (3/4 επ., 1 άσσο), Απλαδά 1 (1/4 επ.), Τσούμπα 12 (12/48 επ.), Σίλβα 9 (6/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καϊσέδο 5 (5/21 επ., 31% υπ.-14% άριστες), Μπέτσεβα 9 (7/36 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 35% υπ.-17% άριστες) / Κακουράτου (λ, 38% υπ.-08% άριστες), Θεοδοσίου (λ), Κεραμιτσοπούλου, Μοντάνο, Νταφοπούλου 8 (3/4 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπριανίδου, Σαλαγκούδη”.