Πικρή ήττα! Άρης-Πανιώνιος (80-86): Προκλητική διαιτησία και αδικαιολόγητα λάθη

Ο Άρης γνώρισε μια άσχημη ήττα από τον Πανιώνιο σε έναν αγώνα που η προκλητική διαιτησία και τα λάθη της άμυνας «κόστισαν» ακριβά!

1η περίοδος: Ξεκίνησε με νευρικότητα, αλλά βρήκε ρυθμό!

Με νευρικότητα από πλευράς Άρη και δύο διαδοχικά καλάθια από τους φιλοξενούμενος ξεκίνησε το ματς στο Παλέ (0-5). Το πρώτο καλάθι για τους «κιτρινόμαυρους» πέτυχε ο Φλιώνης στο τρίτο λεπτό και μείωσε σε 2-6. Σταδιακά ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε και το πρώτο του τρίποντο πέτυχε ο Φιτζπάτρικ στα 3.50 πριν το τέλος για το 15-12.

Ωραία ασίστ του Ντραγκίσεβιτς και εντυπωσιακό κάρφωμα του Μόρις πήγαν την διαφορά στο +4 για τον Άρη (17-13). Η τελευταία επίθεση της περιόδου ήταν για τον Πανιώνιο που μετά από επιθετικό φάουλ που δεν δόθηκε στον Σάμουελς, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (20-19).

2η περίοδος: Λάθη στην άμυνα αλλά..εύστοχος από τα 6.75μ!

Με τρίποντο του Φιτζπάτρικ ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο αλλά ο Πανιώνιος με δύο καλάθια πέρασε μπροστά (23-24). Με 2/2 βολές του Μόρις ο Άρης έκανε το 29-26 στα 7.30 πριν την λήξη αλλά πολύ γρήγορα ο Σάμουελς και Λι (29-30) έβαλαν τον Πανιώνιο Μπροστά και ανάγκασαν τον Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ-άουτ.

Στα 4.26 πριν το τέλος και με δύο τρίποντα του Καμπερίδη η διαφορά αυξήθηκε στο +6 για τους «κυανέρυθρους (29-35) αλλά ο Μπράουν με το τρίποντο έδωσε «ανάσα» (32-35). Με διαδοχικούς πόντους του Βεργίνη ο Πανιώνιος πήγε στο 37-42 αλλά αμέσως ο Φιτζπάτρικ ξανά με τρίποντο (4/5) μείωσε σε 40-42 στο 1.20 πριν την λήξη. Στα 36 δευτερόλεπτα ο Μπράουν με..τετράποντο έκανε το 44-46. Τελευταία επίθεση για τον Άρη και ο Γκετσεβίτσιους «πυροβόλησε» με τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου (47-49).

3η περίοδος: Προκλητική διαιτησία και..αστοχία για τον Άρη!

Πρώτο καλάθι στο 3ο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενος αλλά ο Φιτζπάτρικ μείωσε την διαφορά στο καλάθι (49-51). Για πρώτη φορά στα 7.10 πριν την λήξη ο Πανιώνιος διέυρυνε την διαφορά στους +8 με τρίποντο του Σάμουελς. Μετά από όμορφη ενέργεια και καλάθι φάουλ ο Μόρις «ξεκόλλησε» τον Άρη στα 5.50 πριν την λήξη και μείωσε σε 52-59.

Με 2/2 βολές ο Μποχωρίδης μειώνει 56-62. Στα 2.58 ο προκλητικός Μάνος έδωσε τεχνική ποινή στον πάγκο του Άρη και στην αμέσως επόμενη φάση «ανύπαρκτο» φάουλ στον Ντραγκίσεβιτς, διαμορφώνοντας το 56-64 ενώ ο Μόρις ξανά έδωσε «ανάσα» για το 58-64 στο 1.50 πριν την λήξη. Τελευταία επίθεση για τους φιλοξενούμενος που πήγαν την διαφορά στο +9 (59-68).

4η περίοδος: Αστοχία στις βολές και κακή οργάνωση!

Με 2 εύστοχες βολές (Γκετσεβίτσιους και Μιλόσεβιτς) και δίποντο από τον Μπράουν ο Άρης μείωσε σε 63-69 (8.42 πριν την λήξη) ενώ ο Μόρις μετά από περίπου δύο λεπτά κάρφωσε εντυπωσιακά για το 65-71. Την κρίσιμη στιγμή ο Μποχωρίδης στα 6.55 πριν την λήξη με τρίποντο μείωσε στους 2 (68-71) αλλά ο Βεργίνης σε στιγμή αδράνειας του Άρη έκανε το 68-73.

Ο Ντραγκίσεβιτς με επιθετικό ριμπάουντ έφερε το ματς στα ίσα (73-73) κάνοντας το Παλέ να «φλέγεται». Στα 3.42 με τρίποντο ο Φλιώνης μετά από ασίστ του Μποχωρίδη έφερε τον Άρη μπροστά μετά από ώρα (76-75). Σχεδόν ένα λεπτό πριν την λήξη του παιχνιδιού ο Πανιώνιος έκανε το 78-79. Σε ένα δραματικό φινάλε, ο Άρης δεν κατάφερε να ορθοποδήσει και ηττήθηκε με 80-86.