Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων: Εύκολη νίκη για τον Άρη

Θετικό αποτέλεσμα στον πρώτο αγώνα

Με το… δεξί άρχισε ο Άρης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων. Κέρδισε εύκολα τις Εσπερίδες Καλλιθέας 75-48, στο πρώτο παιχνίδι της διοργάνωσης.

Ο Α.Σ. αναφέρει: Η ομάδα Μπάσκετ Νεανίδων του ΑΡΗ άνοιξε την αυλαία της τελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος με τον καλύτερο τρόπο, κερδίζοντας με 75-48 τις Εσπερίδες Καλλιθέας στο κλειστό του Επταπυργίου.

Η ομάδα του Σίμου Συρόπουλου πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα μετά από την πρώτη περίοδο και έφτασε άνετα στη νίκη.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στο ξεκίνημα (8-8) και στη συνέχεια η ομάδα της Καλλιθέας προηγήθηκε με 8-12. Όμως με ένα σερί 6-0 ο ΑΡΗΣ πέρασε 14-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι «κιτρινόμαυρες» κυριάρχησαν στη δεύτερη περίοδο. Ανέβασαν το προβάδισμα στους 8 πόντους (31-23) και με σερί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +16, για το 39-23.

Με καλάθια και φάουλ της Δροσούνη και της Κουμαντσιώτου, ο ΑΡΗΣ έφτασε στο +19 (47-28). Τα κορίτσια του Σίμου Συρόπουλου κράτησαν τη διαφορά στα επίπεδα των 20 πόντων κιαι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 55-34.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο ΑΡΗΣ κράτησε το προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα και μάλιστα το ανέβασε στα επίπεδα των 25 πόντων (71-46), πριν το τελικό 75-48.

Διαιτητές: Ταρενίδης-Χατζημπαλίδης-Τοπαλίδης

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 39-23, 55-34, 75-48.

ΑΡΗΣ (Συρόπουλος-Τσαμπούρη): Καρβουνιάδου 7(1), Κιρπιζλίδου 4, Παρακεντέ 7(1), Ρίμπα, Τσαχτσίρα 2, Κουμαντσιώτου 14, Καλόγηρου 4, Βλάχου Κ. 6, Δροσούνη 14, Βλάχου Μ. 8, Βαλαβάνη 2, Εφραιμίδου 7(1).

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Δήμου): Στολίγκα 6, Αρσενιάδου 8, Μέτσο 2, Τσουρντού, Καρδιασμένου, Ντάκα 2, Κοσκινά, Αναστασάκου 2, Σταμούλου 11, Μεργέλου 17(2), Κωστάκη, Αγραφιώτη.