Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός : Με γκολ-πέναλτι στο 101’ πήρε το “Χ” και παρέμεινε αήττητο το “τριφύλλι”

Το ντέρμπι των “αιωνίων” έληξε ισόπαλο, με τον Ολυμπιακό να βρισκόταν πολύ κοντά στο να…χαλάσει το εξαιρετικό ξεκίνημα της σεζόν του αιώνιου αντιπάλου του.

Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με τον Μπιέλ και να κρατά το σκορ της νίκης μέχρι το 98ο λεπτό.

Στο 98ο λεπτό του ματς, ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, Γκονζάλο Άβιλα, έκανε μαρκάρισμα εντός περιοχής στον επιθετικό του Παναθηναϊκού, Φώτη Ιωαννίδη με τον διαιτητή και το VAR να καταλογίζουν πέναλτι υπέρ των “πρασίνων”.

Μετά από αρκετά λεπτά ελέγχου, ο Παναθηναϊκός εκτέλεσε το πέναλτι στο 101ο λεπτό του αγώνα, με τον Αντράζ Σποράρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Οι γηπεδούχοι νωρίτερα στο παιχνίδι, σκόραραν δύο φορές, με τον Σποράρ και τον Παλάσιος, τα γκολ όμως ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.