Πήρε βαθμό με 10 παίκτες η Άρσεναλ στο ντέρμπι του Λονδίνου (video)

Η Άρσεναλ των 10 παικτών από το 26΄, όταν αποβλήθηκε ο Νταβίντ Λουίζ, κατάφερε να μείνει «όρθια» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και να φύγει αήττητη από το ντέρμπι του Λονδίνου με την Τσέλσι (2-2), παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ.

Το πιο μεγάλο ματς της 24ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ δεν ανέδειξε νικητή, αλλά είχε πολλή ένταση, πάθος και ανατροπές, με τους «μπλε» να προηγούνται λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας με το πέναλτι του Ζορζίνιο (στην φάση αποβλήθηκε ο Λουίζ).

Οι «κανονιέρηδες» δεν το έβαλαν κάτω και με το γκολ του Μαρτινέλι στο 63΄ ισοφάρισαν. Έξι λεπτά πριν το 90΄ η ομάδα του Λάμπαρντ πήρε και πάλι το προβάδισμα με τον Αθπιλικουέτα, αλλά η Άρσεναλ κατάφερε να απαντήσει άμεσα με τον Μπεγερίν (87΄).

Φινάλε-θρίλερ έκρυβε σε δύο γήπεδα το «πρώτο πιάτο» της 24ης αγωνιστικής. Στο «Γκούντισον Παρκ» η Έβερτον κρατούσε «αγκαλιά» το «τρίποντο» με την Νιουκάσλ (2-0), αλλά η έμπνευση του Στιβ Μπρους να ρίξει στον αγώνα τον Φλοριάν Λεζέν στο 70΄ αποδείχθηκε μαγική. Ο Γάλλος αμυντικός με δύο γκολ στο τέταρτο κι έκτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε μία ανέλπιστη ισοπαλία στους «ανθρακωρύχους» και δεν απέτρεψε στην ομάδα του Αντσελότι να πανηγυρίσει.

Στο «Βίλα Παρκ» του Μπέρμιγχαμ, η Γουότφορντ προηγήθηκε, η Άστον Βίλα ισοφάρισε στην επανάληψη και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κονσα έκανε την ολική ανατροπή, επικρατώντας με 2-1 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Σπουδαίο «πέτυχε» η Σαουθάμπτον στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας (2-0) και κατάφερε να απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις, ενώ η Μπόρνμουθ πέτυχε τεράστια νίκη με 3-1 επί της Μπράιτον κι εξακολουθεί να ελπίζει στη σωτηρία, παρότι βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Σέρχιο Αγουέρο «ξελάσπωσε» τη Σίτι και της χάρισε το «τρίποντο» στο «Μπράμαλ Λέιν» επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (1-0).

Η 24η αγωνιστική:

Μπόρνμουθ-Μπράιτον 3-1 (36΄,74΄ Γουίλσον, 41΄ αυτ. Γκρος – 82΄ Μούι)
Άστον Βίλα-Γουότφορντ 2-1 (68΄ Λουίς, 90΄+5 Κονσά – 34΄ Ντίνι)
Έβερτον-Νιούκαστλ 2-2 (30΄ Κιν, 54΄ Κάλβερτ-Λιούιν – 90΄+4, 90΄+6 Λεζέν)
Σέφιλντ Γιουν.-Μάντσεστερ Σ. 0-1 (73΄ Αγουέρο)
Κρίσταλ Πάλας-Σαουθάμπτον 0-2 (22΄ Ρέντμοντ, 48΄ Αμστρονγκ)
Τσέλσι-Αρσεναλ 2-2 (28΄ πεάν. Ζορζίνιο, 84΄ Αθπιλικουέτα – 63΄ Μαρτινέλι, 87΄ Μπεγερίν)