Μπάσκετ

Ο Άρης προβλημάτισε και πάλι, αλλά πήρε την νίκη (51-55) στην Ουκρανία

Ο Άρης προβλημάτισε και πάλι, αλλά πήρε την νίκη (51-55) στην Ουκρανία. Κέρδισε τη Ντνίπρο με σκορ 55-51 στην Ουκρανία, πέτυχε την πρώτη του νίκη στο FIBA Europe Cup και έδωσε τέλος στο σερί των τριών ηττών.

Για ακόμα ένα παιχνίδι το ξεκίνημα του Άρη ήταν απογοητευτικό. Οι κίτρινοι πολύ γρήγορα βρέθηκαν να κυνηγούν διαφορές 10-12 πόντων, καθώς έδωσαν το δικαίωμα μέσα από την επιθετική δυστοκία τους, κυρίως το ποσοστό τους στα δίποντα (3/12 στο α’ δεκάλεπτο), να ξεφύγουν οι Ουκρανοί με 10-3 (4’), 15-3 (5’) και 17-5 (7’)!

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κίτρινοι συνέχισαν να μην βρίσκουν στόχο σε σουτ δύο πόντων και αυτό ήταν που τους “πλήγωσε”. Είχαν μόλις 5/19 στο πρώτο ημίχρονο και κρατήθηκαν στο παιχνίδι αφενός γιατί δεν έκαναν λάθη – μόλις ένα στο α’ μέρος – αφετέρου γιατί είχαν 10 επιθετικά ριμπάουντ και βρήκαν κάποια τρίποντα.

Στα τελευταία λεπτά με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μποχωρίδη ο Άρης ξέφυγε πάλι με 44-49 (33’), ελέγχοντας στο διάστημα αυτό τον ρυθμό του αγώνα μέσα από την άμυνά του. Ο Μπελ στο 36’ με 2/2 βολές έκανε το 46-52.

Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε ως το τελευταίο λεπτό του αγώνα (49-54 στο 39’). Οι Ουκρανοί έκαναν φάουλ για να στείλουν τους κίτρινους στις βολές, ο Λάκι Τζόουνς είχε 0/2 στα 1:03 πριν το τέλος, αλλά ο Τιμοφεγένκο έκανε λάθος πάσα στα 42’’. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Φλιώνη στα 25’’, οι Ουκρανοί μείωσαν στα 12’’ με τον Κοζεμιάκιν (51-54) και έκαναν φάουλ στον Χάρις στα 7’’ πριν το τέλος. Ο Αμερικανός με 1/2 βολές έγραψε το 51-55 και σφράγισε τη νίκη για τους κίτρινους.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 33-28, 44-42, 51-55.

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ζουράβλοφ): Κοζεμιάκιν 12 (2), Σουντέλ 5 (1), Σίζοφ, Τιμοφεγένκο 10 (1), Ζακουρντάιεφ 17 (3), Μπόνταρτσουκ 2, Κουσνίροφ 2, Ναζιάτκο, Προκοπένκο 3 (1).

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μπελ 16 (3), Μποχωρίδης 14 (2), Χάρις 3, Τζόουνς 5 (1), Κάιζερ 6, Νταλό 3 (1), Φλιώνης 5 (1), ΜακΓκι 2, Σλαφτσάκης, Βεργίνης 1.