Ντόρτμουντ: Διέλυσε με «εξάρα» την Κολωνία!

Ένα εύκολο απόγευμα είχε η «κιτρινόμαυρη» ομάδα απέναντι στην Κολωνία η οποία θα θυμάται για… καιρό αυτή την ήττα.

Με το συντριπτικό 6-1 επικράτησαν οι «Βεστφαλοί» επί της Κολωνίας στο Signal Iduna Park.

H Ντόρτμουντ έδειξε από νωρίς τις προθέσεις τις και είχε αποκτήσει προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων από το 36ο λεπτό, με το σκορ να ανοίγει στο 15’.

Τέσσερεις διαφορετικοί ήταν οι σκόρερ των «κιτρινόμαυρων» στο πρώτο ημίχρονο με τον Γκερέιρο να ανοίγει το σκορ στο 15’, τον Άλε δύο λεπτά αργότερα να κάνει το 2-0, τον Ρόις που σκόραρε το πρώτο του γκολ στο παιχνίδι στο 32’ και τον Μάλεν που τέσσερα λεπτά αργότερα έκανε το 4-0.

Η Κολωνία απάντησε όταν και μείωσε στο σκορ 42ο λεπτό με τον Σέλκε.

Η ομάδα του Τέρζιτς δε σταμάτησε στο 4-1 με τον Άλε να σκοράρει το πέμπτο γκολ της ομάδας του στο 69ο λεπτό και τον Μάρκο Ρόις στο 70’ να διαμορφώνει το τελικό 6-1.