Νίκη του ΟΦΗ (1-2) στη Λαμία

Ο ΟΦΗ πήρε σημαντικό «διπλό» στην έδρα της Λαμίας με 1-2.

Στο 35′ όταν ο Νέιρα μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα αλλά η μπάλα κόντραρε και αλλοιώθηκε η πορεία της. Ο Βύντρα έλεγχε τον χώρο για τον Επασί, όμως η μπάλα χτύπησε στο πόδι του, άλλαξε πορεία, ο γκολκίπερ της Λαμίας έμεινε «άγαλμα« και ο έμπειρος αμυντικός στην προσπάθειά του να τη διώξει, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Στην πρώτη του καλή στιγμή στο β΄ημίχρονο ο ΟΦΗ συνδέθηκε με τα δίχτυα στο 72΄ και επί της ουσίας…καθάρισε με την υπόθεση της νίκης. Ο Κοροβέσης έκανε την σέντρα και ο Σαρδινέρο (είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 60΄) με κεφαλιά σημάδεψε το πλεχτό (0-2).

Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα η Λαμία κέρδισε πέναλτι στο 89΄έπειτα από ανατροπή του Ρόμανιτς από τον Σελίμοβιτς. Ο Ρόμανιτς το εκτέλεσε εύστοχα, μείωσε το σκορ (1-2) και άγχωσε τους Κρητικούς που είδαν τον Κωστίκα για τους γηπεδούχους να αστοχεί από θέση βολής στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.