ΔιεθνήΜπάσκετ

Νίκη στον πόντο (79-78) για την Παρτιζάν στο ντέρμπι με τον Ερυθρό Αστέρα

Η Παρτιζάν ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια στον σερβικό «εμφύλιο» της 21ης αγωνιστικής στη Euroleague.

Σε ένα κλειστό ματς, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πέρασε νικηφόρα στο… νήμα (79-78) από τη Χάλα Πιονίρ, χωρίς όμως να καταφέρει να καλύψει τη διαφορά της ήττας της από τον Ερυθρό Αστέρα στον πρώτο γύρο (76-73). Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 10-11, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είναι αυτοί που έχουν το πάνω χέρι.

Η Παρτιζάν εξαργύρωσε την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν κράτησε τον Ερυθρό Αστέρα στους 37 πόντους και εξασφαλίζοντας ένα «μαξιλαράκι» 8 πόντων στο 20λεπτο (37-45) άντεξε στην προσπάθεια αντεπίθεσης των γηπεδούχων στην επανάληψη.

«Σωτήρας» των νικητών ο Ντάντε Έξουμ, ο οποίος στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα μέτρησε 5/6 βολές, διατηρώντας το προβάδισμα για την Παρτιζάν μέχρι το φινάλε.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Έξουμ με 20 πόντους, όσους σημείωσε και ο Ζακ ΛεΝτέι, ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Λούκα Βιλντόσα και Νεμάνια Νέντοβιτς με 26 και 23 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-45, 54-57, 78-79