Νίκη και πρόκριση στα ημιτελικά για την Εθνική

Η Εθνική Νεανίδων αντιμετώπισε την «οικοδέσποινα» Βουλγαρία σε νοκ άουτ αγώνα στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 (Β΄ Κατηγορίας) στη Σόφια και πήρε μια μεγάλη νίκη-πρόκριση με 59-51, έχοντας σε καλή μέρα την Αγγελική Ζιάκα. Στα ημιτελικά, η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει το Σάββατο την Κροατία, θέλοντας να δώσει συνέχεια στο στόχο της ανόδου.

Η εθνική μπήκε νωθρά στο παρκέ, με την ομάδα της Βουλγαρίας να κυριαρχεί τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και να μπαίνει στη δεύτερη περίοδο στο +4 (17-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η «γαλανόλευκη» βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεση, αλλά δεν μπόρεσε να περιορίσει τις γηπεδούχες, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -8 (35-27).

Στην τρίτη περίοδο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπήκε αποφασισμένο να γυρίσει το παιχνίδι με… όπλο την άμυνα του και με σωστές επιλογές στην επίθεση βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής (-1, 42-41 στο 30΄). Στον… επίλογο του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο μεγαλύτερο μέρος, με την Ελλάδα να ξεκολλάει στο σκορ και να βρίσκεται στο +4 (49-53) 1:38΄ πριν το τέλος. Στην συνέχεια η εθνική έσφιξε την άμυνα της και πήρε την νίκη κόντρα στην Βουλγαρία με 59-51.

Για την Ελλάδα πρώτη σκόρερ ήταν η Αγγελική Ζιάκα με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ την ακολούθησε σε απόδοση η Παναγιώτα Στολίγκα με 9 πόντους και η Λυδία Χαρίτα με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.
Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-27, 42-41, 51-59

Διαιτητές: Βούιτσιτς (Μαυροβούνιο), Τσάβαρ (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Ιτζάκ (Σλοβακία)
Ελλάδα (Κτιστάκης): Χατήρα 8, Γεωργακοπούλου, Μαργέλου 7, Παρασκευοπούλου 3 (11ρ.), Ζιάκα 14 (1τρ, 12ρ.), Μπλιθικιώτη 6 (1), Παλάσκα 4, Στεφανάκη, Στολίγκα 9 (1), Ταμπάκου, Τσάμη 8, Τσινασλανίδου.