Νίκη… Ευρώπης για τη Λίλ επί της Μαρσέιγ

Η Λιλ νίκησε τη Μαρσέιγ με 3-1 και μπήκε στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη και συγκεκριμένα ανέβηκε τρίτη.

Ύστερα από ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, τα… πάντα έγιναν στο δεύτερο. Εκεί, όπου η Λιλ μπήκε πιο δυνατά, εξαργυρώνοντάς το και στον πίνακα του σκορ. Συγκεκριμένα, οι «Λιλουά» πήραν προβάδισμα στο 54′ με εκτέλεση πέναλτι του Ντέιβιντ, παράβαση που κέρδισε ο ίδιος ο Καναδός φορ από τον Ζιγκό.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι, έχοντας και δοκάρι με σουτάρα του Ζέγκροβα στο 56′, για να βρουν και το 2-0 στο 71′ με το πολύ ωραίο πλασέ του Καμπελά.

Με τον αγώνα να μπαίνει στην τελική του ευθεία, δεν φαινόταν να μπορούν να αλλάξουν και πολλά πράγματα. Ωστόσο, μπήκαν δύο τέρματα, ένα για κάθε ομάδα. Στο 81′ οι Μασσαλοί μπήκαν εκ νέου στο παιχνίδι χάρη στο αυτογκόλ του Ισμαΐλι. Παρόλα αυτά, η χαρά τους κράτησε για λίγα λεπτά, καθώς στο 84′ η Λιλ πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Γκούντμουντσον (που είχε και μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις και για το 4-1), κλειδώνοντας το «τρίποντο».