Νέα νίκη για την Εθνική, τους 16 πόντους ο Χατζηλάμπρου

Έκανε το 4/4 και πέρασε στα προημιτελικά η Ελλάδα, με τον Χατζηλάμπρου να έχει 16 πόντους (5/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα) με τρία ριμπάουντ και μία ασίστ.

Η Ελλάδα μπήκε από την αρχή του αγώνα δυνατά και στο 5:00 της πρώτης περιόδου βρισκόταν μπροστά με 8-4. Παρά όμως το καλό ξεκίνημα, η Πολωνία ανέτρεψε την εικόνα και έκλεισε δεκάλεπτο όντας μπροστά με 13-11.

Οι δύο χώρες παρέμειναν σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους. Στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν στο 22-22. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβασε ρυθμό και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας το προβάδισμα με 35-29.

Η Ελλάδα διατήρησε το πάνω χέρι και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 5:13 ο Χρυσόστομος Χατζηλάμπρου έκανε με τρίποντο το 48-36 ενώ χωρίς να αλλάξει ιδιαίτερα η εικόνα, η περίοδος έκλεισε στο 54-43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η διαφορά ανάμεσα στις δύο πλευρές παρέμεινε στα ίδια επίπεδα. Στο 5:00 πριν από το τέλος το σκορ ήταν στο 61-50 ενώ οι παίκτες της Εθνικής πανηγύρισαν στη λήξη του ματς τη νίκη με 68-55.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 35-29, 54-43, 68-55