Μπάσκετ

“Μπλόκαρε” στο β’ μέρος, πρόωρος αποκλεισμός για τον Άρη από την Γουλβς

Οι “κίτρινοι” δεν θα συνεχίσουν στο FIBA Europe Cup χάνοντας (72-83) από τους Λιθουανούς, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν και διάφορες διαιτητικές αποφάσεις

Δεν τα κατάφερε ο Άρης απέναντι στην Γουλβς, στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν. Οι “κίτρινοι” έχασαν με 72-83 και έτσι δεν θα συνεχίσουν στο FIBA Europe Cup. Πέραν της αστοχίας και των λαθών, στοιχεία από τα οποία “ταλαιπωρήθηκε” ο Άρης (μπλόκαρε επιθετικά στο 2ο μέρος), υπήρχε και η κακή διαιτησία (σ.σ. ειδικά ο Τούρκος ρέφερι ήταν… απαράδεκτος) μιας και χρέωσε με πολλά φάουλ τους παίκτες του Καστρίτη.

Στο 2′ το σκορ ήταν 4-4 ενώ ο Γκούντγουιν διαμόρφωσε το 4-6 για τον Άρη. Ο τελευταίος είχε κάνει δύο φάουλ από νωρίς και αντικαταστάθηκε ενώ οι Λιθουανοί προσπαθούσαν να πάρουν βοήθειες από μακρινά σουτ. Μετά το 16-15, το σύνολο του Καστρίτη πάτησε γκάζι και με το τέλος της πρώτης περιόδου, ήταν μπροστά με 21-15 (πρώτοι σκόρερ οι Χάγκινς και Τολιόπουλος με 8 και 5 πόντους αντίστοιχα, με την Γουλβς να έχει 10 εκτελεσμένα τρίποντα και να έχει ευστοχήσει στα 3).

Το 24-15 έγινε από τον Νότε, ο οποίος πέτυχε καλάθι και φάουλ (27-18 στο 13′). Ο Σιδηροηλίας είχε χρεωθεί με τρία φάουλ από τους διαιτητές στα τέσσερα λεπτά που είχε αγωνιστεί ενώ χρειάστηκαν να περάσουν 13 λεπτά για να πετύχει ο Κέιβερ (σ.σ. από τα “ατού” της Γουλβς) τους πρώτους του πόντους (27-20). Η ομάδα του Κουρτινάιτις μείωσε κι άλλο (27-24) και στο 15′ τα πολλά λάθη (10) ήταν “αγκάθι” για τους “κίτρινους”. Στο 27-25 ο Χάγκινς “ξεκόλλησε” (29-25) τον Άρη ενώ ο Χόρκλερ είχε φτάσει τα τρία φάουλ στο 16′.

Γενικά, οι διαιτητές είχαν φορτώσει με πολλά φάουλ τους “κίτρινους” (στα 3 ήταν και ο Σανόγκο), οι οποίοι έφτασαν στο +6 (35-29) με τρίποντο του Νότε. Σουτ τριών πόντων πέτυχε και ο Χάγκινς (40-33 στο 18′) ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε με 44-44, με τον Γιουσκεβίτσιους -από πλευράς των Λιθουανών- να έχει πάρει… φόρα και να έχει πετύχει 5 τρίποντα και 18 πόντους.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γκούντγουιν χρεώθηκε με τρίτο φάουλ ενώ ο Καββαδάς έδωσε το προβάδισμα (46-44 και 49-46). Ακολούθησε το 51-46, ο Χόρκλερ έφτασε τα τέσσερα φάουλ και πήρε την θέση του ο Σχίζας, ο οποίος “έγραψε” το 53-48. Οι Λιθουανοί πέρασαν μπροστά (55-57 και 57-61) ενώ στο 30′ το σκορ ήταν 59-61, με τους διαιτητές να έχουν… κακή απόδοση αφού έδιναν με ευκολία φάουλ σε βάρος παικτών του Άρη.

Ο Καββάδας είχε φτάσει στο νταμπλ-νταμπλ (11 πόντοι και 11 ριμπάουντ) στις αρχές της τέταρτης περιόδου (61-62) Τα φάουλ διαδεχόταν το ένα το άλλο (στα τρία και ο Χάγκινς), με φίλους των “κιτρίνων” να διαμαρτύρονται για την αντιμετώπιση της διαιτησίας. Μάλιστα, υπήρχαν παρατηρήσεις στον πάγκο του Άρη.. Ο Νότε μείωσε σε 63-64 ενώ ο Τολιόπουλος έκανε το 66-67 λίγο μετά το 35′.

Η ομάδα του Κουρτινάιτις πήρε ένα +6 (66-71), ο Χάγκινς αστόχησε σε μια βολή (67-71) ενώ μετέπειτα χάθηκε η ευκαιρία να μειώσει κι άλλο ο Άρης, με τον Σανογκό να χρεώνεται με φάουλ (67-72). Οι διαιτητές έδωσαν ακόμη ένα σφύριγμα που προκάλεσε διαμαρτυρίες στον Άρη, σε μια διεκδίκηση της μπάλας ενώ λίγο πριν το 38′ τα πράγματα δυσκόλεψαν τρομερά, καθώς το σκορ έγινε 67-76. Οι “κίτρινοι” δεν μπόρεσαν να “αντιδράσουν” και ηττήθηκαν με 72-83.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 44-44, 59-61, 72-83