Με το… δεξί το γυναικείο μπάσκετ – Νίκη επί του Απόλλωνα (66-41)

Πρώτη νίκη (66-41) για την γυναικεία ομάδα του μπάσκετ του Άρη στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Αναφέρει σχετικά ο ΑΣ Άρης:

«Με το δεξί» μπήκε στη νέα σεζόν η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΑΡΗ. Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της 1ης φάσης του Κυπέλλου, τα κορίτσια του Σίμου Συρόπουλου κέρδισαν τον Απόλλωνα στην Καλαμαριά με 66-41 και προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο.

Ο ΑΡΗΣ είχε από την αρχή το προβάδισμα και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 13-20. Αύξησε τη διαφορά στους 13 πόντους στο ημίχρονο, στο 20-33 και στο τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγε ακόμα περισσότερο, γράφοντας το 33-51.

Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος του αγώνα και ο προπονητής του ΑΡΗ χρησιμοποίησε και τις νεαρές παίκτριες της ομάδας, Κουλιού, Δροσούνη, Λαζαρίδου και Λουκίδου. Έτσι, οι «κιτρινόμαυρες» έφτασαν άνετα στο τελικό 66-41».

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 20-33, 33-51, 41-66.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Οικονόμου 3, Σιφναίου 6, Παλάνη 7(1), Φλώρου 4, Εγγλέζου 7(1), Διαμαντίδου 5, Καϊμακτσή 9 (1), Μαίδατση, Τσιπίδου.

ΑΡΗΣ (Συρόπουλος): Μαρίνη 14 (2), Παπαϊωάννου 7, Τσαμπούρη 8 (2), Λυκίδου, Νταουντάκη, Ευσταθίου, Σλούκα 22(1), Βεντούρα 4, Κουλιού 2, Νάστου 9 , Λαζαρίδου, Δροσούνη