Με καθοριστικό “όπλο” του την άμυνα ο Άρης κέρδισε την Ζιελόνα Γκόρα (70-64)

Ο Άρης ήταν μεταμορφωμένος σε σχέση με την Κυριακή, έκανε όμως και πάλι τα εύκολα δύσκολα, αλλά σημασία έχει το τελικό 70-64 με το οποίο κέρδισε την Ζιέλονα Γκόρα στη πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό για τον Άρη, καλύτερο ακόμα κι από αυτό με τον ΠΑΟΚ. Οι κίτρινοι είχαν ενέργεια, είχαν πάθος, είχαν διάθεση να παίξουν άμυνα, να βάλουν τα κορμιά τους στη μάχη και αυτά μετουσιώθηκαν σε κυριαρχία στο παρκέ. Το 15-2 με το οποίο ξεκίνησε στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα τα λέει όλα.

Ο Γιαννάκης έβαζε, έβγαζε παίκτες, αλλά ο ρυθμός δεν άλλαζε. Πιεστική άμυνα, οδήγησε τη Ζιέλονα Γκόρα σε 8 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και η διαφορά έφτασε στο +16 (24-8) λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Οι Πολωνοί αντέδρασαν στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, διάστημα στο οποίο ο Άρης μπλόκαρε επιθετικά και έμεινε χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά (9’-13’). Το 24-17 ανάγκασε τον Γιαννάκη να καλέσει τάιμ άουτ και η επιστροφή στο παρκέ των Γουίβερ, Φλιώνη και Αθηναίου επανέφερε την τάξη. Οι τρεις περιφερειακοί ήταν οι καλύτεροι των κίτρινων στο πρώτο ημίχρονο. Ο Γουίβερ έδειξε έναν άλλο εαυτό, τα έκανε όλα στο παρκέ με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, αλλά και σπουδαίες άμυνες.

Ο Άρης ανέκαμψε, αντέδρασε και επανέφερε τη διαφορά σε επίπεδα ασφάλειας, όταν προηγήθηκε με 31-19 και 37-21 πριν το ημίχρονο κλείσει στο +14 (37-23).

Οι κίτρινοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο και έπαιρναν δύναμη μέσα από την ενέργεια που έβγαζαν στην άμυνα. Με τους Γουίβερ, Αθηναίου και Φλιώνη να συνεχίζουν να είναι πολύ καλοί, συν τους Βασιλόπουλο και Μπένσον να ανεβαίνουν ο Άρης έφτασε στο +18 (56-38, 58-40) πριν η Ζιέλονα Γκόρα μειώσει σε 58-44 στο τέλος της περιόδου.

Οι Πολωνοί ξεκίνησαν πολύ καλύτερα από τον Άρη το τελευταίο δεκάλεπτο και πολύ γρήγορα έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 (58-49 στο 31’). Η αντίδραση του Άρη ήρθε και πάλι από την άμυνα. Ο Γουίβερ ήταν πρωταγωνιστής, κερδίζοντας επιθετικό φάουλ και έκανε ένα κλέψιμο σε δύο σερί κατοχές των Πολωνών και ο Μπελ επιθετικά με κρίσιμα καλάθια διαμόρφωσε το 64-49 στο 35’, δίνοντας βαθιά ανάσα στον Άρη.

Η Ζιέλονα Γκόρα δεν τα παράτησε. Ο Μουρ με δύο συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε στο 36’ το 64-55, αναγκάζοντας τον Γιαννάκη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Κελάτι με νέο τρίποντο μείωσε στους έξι πόντους (64-58), δέχθηκε τεχνική ποινή και ο Αθηναίου έκανε το 65-58, ενώ ο Μπελ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 66-58 στο 37’. Ο Μουρ με ένα τυχερό καλάθι έκανε το 66-60 και ακολούθησαν μεγάλα τρίποντα ένα από κάθε ομάδα, από Βασιλόπουλο και Κόζαρεκ για το 69-63 (1:36).

Οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στις επόμενες τρεις επιθέσεις τους, το ίδιο όμως και η Ζιέλονα Γκόρα, που έκανε δύο σερί λάθη (κλεψίματα από Φλιώνη και Αθηναίου). Έτσι φτάσαμε στα 11,8’’ πριν το τέλος και ο Ντραγκίσεβιτς με 1/2 βολές έγραψε το 69-64. Ο Βασιλόπουλος κέρδισε φάουλ έβαλε τη μία βολή για το 70-64 (στα 11,4’’), που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο Παλέ…

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-23, 58-44, 70-64.

Πηγή: pressaris.gr