Μετά από 17 χρόνια στον τελικό η Αργεντινή-Απίστευτη εμφάνιση και νίκη επί της Γαλλίας (80-66)

Με έναν..ασταμάτητο Λουίς Σκόλα πραγματικό ηγέτη (28 πόντοι και 13 ριμπάουντ), οι “γκαούτσος” έπαιξαν φοβερό μπάσκετ και προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία.

Η τελευταία φορά που βρέθηκαν σε τελικό Παγκοσμίου ήταν το 2002 όπου ηττήθηκαν από την ομάδα της Γιουγκοσλαβίας. Ακόμη πιο πίσω, το 1950 ήταν η τελευταία τους”κούπα”, όταν κατέκτησαν την 1η θέση στο Παγκόσμιο το 1950. Τώρα ήρθε η ώρα να διεκδικήσουν αυτό που αξίζουν.

Η Αργεντινή έκανε τρομερό ξεκίνημα με ένα 10-2 με τους Γάλλους να ανησυχούν από την αρχή οι οποίοι προσπάθησαν να μειώσουν αλλά ο Φακούντο Καμπάτσο έκανε το 14-7. Στο 9′ ο Ντε Κολό έφερε την Γαλλία κοντά στο σκορ (21-18). Αν και στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν πολύ κοντά, ο Σκόλα έδωσε “ανάσα” 6 πόντων, έκανε το 32-26 στο 17′. Το τέλος του ημιχρόνου “έγραψε” ο Καμπάτσο με τρίποντο που έφερε το 39-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αργεντινή “ξέφυγε”, έκανε το 50-38 στο 23′ ενώ στο 25′ ο Ντεκ το 55-40. Στο 29′ το σκορ ήταν 60-48, με μόνο παίκτη τον Ντιλίκινα που προσπαθούσε να “σώσει” την Γαλλία.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν “επικά”. Ο Σκόλα με δύο σερί τρίποντα ουσιαστικά εξαφάνισε και την τελευταία πιθανότητα ανατροπής των Γάλλων “γράφοντας” το 74-59. Το τελικό σκορ που στέλνει την Αργεντινή στον τελικό είναι 80-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-32, 60-48, 80-66