Μπάσκετ

Μεγάλα σουτ στα κρίσιμα σημεία, σκληρή άμυνα και διπλό (74-76) με ανατροπή για τον Άρη!

Από το -15 επέστρεψε ο Άρης με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και πετυχαίνοντας τα “μεγάλα σουτ” για να πάρει το τρίτο του διπλό στο φετινό πρωτάθλημα

Ξεκίνησε καλύτερα ο Άρης, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει διαφορά

Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν καλύτερα την πρώτη περίοδο, προηγήθηκαν με 2-6 και στην συνέχεια με 8-14, το Ρέθυμνο όμως με πρωταγωνιστή τον Χριστοδούλου (10π.) και εκτελώντας 12 βολές έναντι μιας του Άρη έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (18-18) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Και πάλι μπλακ άουτ για τον Άρη, στο -10 στο ημίχρονο

Μπορεί η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να μπόρεσε να προηγηθεί με 20-24 χάρη σε 4 πόντους του Μπελ και 2 του ΜακΓκι, στην συνέχεια όμως δεν μπόρεσε να επιτύχει σε ότι και αν προσπάθησε να κάνει, από την άλλη το Ρέθυμνο βρήκε τις λύσεις που ήθελε έκανε ένα σερί 11-0 φτάνοντας στο υπέρ του 31-24.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 11 (41-30) με το πρώτο μέρος να κλείνει με σκορ 42-32 και την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να αντιμετωπίζει μεγάλα προβλήματα στα φάουλ, με τους Φλιώνη και Χάρις να έχουν “φορτωθεί” με 3.

Από το -15 μέχρι το -4

Πολύ άσχημα ξεκίνησε ο Άρης το δεύτερο ημίχρονο μένοντας πίσω με 15 πόντους (47-32) με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη όμως να αντεπιτίθεται, να μειώνει με 5 πόντους του Μπελ και 3 του Μποχωρίδη (47-40) να διατηρεί αυτήν την διαφορά χάρη στον Γκάρι ΜακΓκι που πέτυχε 5 πόντους (και έχασε 3 βολές) σε εκείνο το διάστημα, ενώ μείωσε μέχρι και τους 4 (55-51) με τρίποντο του Φλιώνη.

Τελικώς με αμφισβητούμενο μπάζερ μπίτερ καλάθι του Χριστοδούλου το Ρέθυμνο μπήκε με το υπέρ του 57-51 στην τελευταία περίοδο.

Με εκπληκτική άμυνα και μεγάλα σουτ πήρε το τρίτο διπλό!

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Άρη στην τέταρτη περίοδο, με 6 πόντους του Τζόουνς και ένα καλάθι του Φλιώνη ισοφάρισε (59-59) με τον Ραμόν Χάρις να σκοράρει έξω από τα 6,75 κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ (61-63) και έφτασε στο +7 (63-70) με φόλοου κάρφωμα του ΜακΓκι.

Το Ρέθυμνο μείωσε και πάλι στο σουτ (69-72 και 71-74) με τους Τζόουνς και Μποχωρίδη όμως να απαντάνε “κλειδώνοντας” την νίκη του Άρη η οποία τελικώς ήρθε με σκορ 74-76 με τον Άαρον Τζόονυς να μειώνει με τρίποντο όταν όλα είχαν ήδη κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-32, 57-51, 74-76.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Τζόνσον 10 (2/9δπ. 2/4τρ., 6ρ., 6ασ.), Χριστοδούλου 23 (7/8β., 5/8δπ., 2/4τρ.), Μπαρτ 17 (9/9β., 4/6δπ., 0/4τρ.), Κλάντον 2 (5ασ.), Ντάνιελς 7 (14ρ.), Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Ραζής, Μπρέισι Ντέιβις, Τζόουνς 13 (2/2β., 5/7δπ., 1/2τρ.).

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 9 (3/4δπ., 1/3τρ.), Μποχωρίδης 17 (5/7β., 6/13δπ., 0/5τρ., 4ρ.), ΜακΓκι 13 (3/8β., 5/6δπ., 10ρ., 2κλ.), Μπελ 14 (3/4β., 1/6δπ., 3/6τρ., 5ρ.), Χάρις 6 (2/3τρ., 4ρ.), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος, Χρηστίδης, Τζόουνς 8 (2/3β., 3/7δπ., 0/2τρ., 3ρ., 3ασ., 3κλ.), Νταλό 5 (1), Κάιζερ 2.