“Μίλησε” ξανά ο… νόμος του Παλέ! Απίθανος ο Γκούντγουιν

Ο Άρης είχε πάθος, είχε έναν υπέροχο κόσμο στο πλευρό του και όντας ανώτερος της ΑΕΚ, επικράτησε με 74-64. Υπέροχος ο Γκούντγουιν με νταμπλ-νταμπλ

Δεν έχει να φοβηθεί τίποτα με αυτόν τον κόσμο… Ο Άρης “τελείωσε” -και- την ΑΕΚ στο “σπίτι” του, παρά τις απουσίες των Σανόγκο και Καββαδά στη front line. Ο… νόμος του Παλέ “μίλησε” ξανά και η ομάδα του Καστρίτη πήρε μια σπουδαία και σημαντική νίκη. Ο Γκούντγουιν ήταν τρομερός με 16 πόντους και 19 ριμπάουντ!

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το ντέρμπι και ήταν στο 10-2. Η ομάδα του Καστρίτη δεν έβαζε φρένο, έκανε πολύ καλή άμυνα και ακολούθησε το 16-4 (στους 6 πόντους ο Νετζήπογλου)! Στην συνέχεια το σκορ έγινε 20-10 με τον Νότε να είναι πολύ καλός (7 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) και την ΑΕΚ να έχει πετύχει όλους τους πόντους κοντά στο καλάθι.

Ο Χόρκλερ πέτυχε καλάθι και φάουλ (26-13) και η πρώτη περίοδος τελείωσε με 26-19. Η ομάδα του Καστρίτη συνέχισε να έχει το προβάδισμα (33-23) και μετέπειτα η διαφορά έπεσε. “Γράφτηκε” το 36-33 στο 17 και στο ημίχρονο ο Άρης ήταν μπροστά με 39-35 (πρώτος σκόρερ ο Νετζήπογλου με 11 πόντους).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης άρχισε… φορτσάτος και πήρε αέρα 9 πόντων (46-37). Η ΑΕΚ μείωσε σε 46-43, μετά έγινε το 50-46 και στο 30′ οι γηπεδούχοι ήταν στο +7 (58-51). Στο τέταρτο δεκάλεπτο το πήρε… πάνω του ο Νότε. Εδωσε σημαντικές βοήθειες και ήταν αυτός που έγραψε το 70-58 στο 36′ με εύστοχο τρίποντο. Ο αγώνας τελείωσε με 74-64, με τον Άρη να κερδίζει ακόμη ένα ντέρμπι στην “καυτή” έδρα του.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 8 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκούντγουιν 15 (6/12 δίποντα, 4/8 βολές, 19 ριμπάουντ σε 31 λεπτά), Νότε 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου 14 (4/4 τρίποντα), Χάγκινς 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μήτρου-Λονγκ 7 (1), Τολιόπουλος 1, Σχίζας, Φίλλιος, Χρηστίδης 2

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέζιερ (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φλιώνης 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 2, Μάιλς 14 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μίτσελ 15 (7/12 δίποντα, 1/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος (5 ασίστ), ΜακΓκρίφ 6 (4/4 βολές), Γόντικας 4, Παπαδάκης 2, Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Στρέλνιεκς 6 (2/9 σουτ)