“Μάγκας” Άρης, τεράστια νίκη! Κέρδισε τον Προμηθέα, κέρδισε και την… εχθρική διαιτησία!

Παρά τις απίθανες αποφάσεις των διαιτητών, ο Άρης επικράτησε των Πατρινών με 76-73. Tρομερός ο Πουλιανίτης με 25 πόντους

Μια διαιτητική “σφαγή” βγαλμένη από άλλες εποχές… Ο Άρης καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα αντιμετώπισε μια εχθρική διαιτησία αλλά παρ’ όλα αυτά τα κατάφερε! Κέρδισε τον Προμηθέα με 76-73, με τον Καστρίτη και τον Κάουαν να αποβάλλονται από το ματς και τους Τζούστον και Κώττα να έχουν χρεωθεί με φάουλ από πολύ νωρίς. Ηταν μια φοβερή εμφάνιση από τους παίκτες των “κιτρίνων”, που κέρδισαν τον Προμηθέα αλλά και την… απίθανη (και απαράδεκτη) διαιτησία. Κορυφαίος για τον Άρη ήταν ο τρομερός Πουλιανίτης με 25 πόντους!

Ο Άρης προηγήθηκε με 4-2 ενώ στο 3′ ο Τζούστον χρεώθηκε με το δεύτερο του φάουλ και αντικατάσταθηκε. Με 5 σερί πόντους του Αγραβάνη, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 7-11. Ο Άρης “απάντησε” με το ίδιο σερί (5-0) και πέρασε μπροστά με 12-11. Στο 14-14 ο Κάουαν έκλεψε και κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ (15-14) ενώ ο Γουίλιαμς έκανε το 18-16, σε μια φάση που θα μπορούσε να δοθεί και φάουλ. Η πρώτη περίοδος έληξε με 18-17, με τον Κώττα να διαμαρτύρεται για το τρίτο φάουλ με το οποίο χρεώθηκε.

Το 24-21 έγινε με ωραίο τελείωμα του Νετζήπογλου και ο Κάουαν “έγραψε” το 26-21. Ακόμη ένα πρόβλημα με τα φάουλ προέκυψε στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με τον Κάουαν να χρεώνεται με τρία φάουλ ενώ μετέπειτα ο Καστρίτης δέχτηκε τεχνική ποινή! Ακόμη κι έτσι, ο Άρης μετά το 28-37 φόρτσαρε και μείωσε σε 33-38. Οι διαιτητές συνέχιζαν με προκαλούν εκνευρισμό με την αντιμετώπιση που είχαν προς τους “κίτρινους”, οι οποίοι προηγήθηκαν με 38-37, με τον Πουλιανίτη (10 πόντοι) να δίνει σημαντικές βοήθειες. Το ημίχρονο έληξε 38-39 (3 λάθη ο Άρης, 13 λάθη ο Προμηθέας).

Ο Τζούστον κάρφωσε (40-41) και ο Λόκετ ευστόχησε για τρεις (43-41). Μετά, οι διαιτητές συνέχισαν το… ρεσιτάλ τους και ο Ζαχαρής “ανακάλυψε” αντιαθλητικό φάουλ με αποτέλεσμα να εκνευριστεί -και- ο Χάρης Παπαγεωργίου. Στο 26′ το σκορ ήταν 46-52 ενώ στο 48-52 δεν δόθηκε φάουλ υπέρ του Κάουαν σε προσπάθεια κοντά στο καλάθι. Ο Νετζήπογλου διαμόρφωσε το 50-54 ενώ μετά ο Κώττας χρεώθηκε με το τέταρτο φάουλ. Ο Καστρίτης έριξε στο ματς και τον Σχίζα, με τον Άρη να έχει πρόβλημα με τις βολές (7/15) και η τρίτη περίοδος να ολοκληρώνεται με 51-56.

Στην τέταρτη περίοδο χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Κάουαν, σε μια ακόμη τραγική διαιτητική απόφαση. Ο Άρης, πάντως, κατόρθωσε να περάσει μπροστά (57-56) με καλάθι του Πουλιανίτη (15 πόντοι) μετά από κλέψιμο του Κάουαν. Ο τελευταίος “έγραψε” το 60-56 και ο Νετζήπογλου (10 πόντοι) το 62-56. Στο 34′ υπήρχε καθαρό αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Κάουαν (δόθηκε αγκωνιά στον Αμερικανό) αλλά ξανά οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια! Η διαφορά “ανέβηκε” κι άλλο (64-56) και ο Τζούστον έκανε ένα απίθανο κόψιμο μετέπειτα.

Στο 64-56 δόθηκε πέμπτο φάουλ στον Κάουαν, με τους διαιτητές να προχωρούν σε μια ακόμη απίθανη απόφαση, δίχως προηγουμένως να δοθεί φάουλ υπέρ του Αμερικανού του Άρη. Ο Καστρίτης αποβλήθηκε λίγα λεπτά πριν την λήξη ενώ οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 70-58 με τρίποντο του Πουλιανίτη. Από εκεί και πέρα, ο Προμηθέα μείωσε σε 70-67 ενώ ο Τζούστον έκανε το 72-67. Οι φιλοξενούμενοι “έφεραν” το ματς στο -2 (72-70 στα 28΄΄), ο Πουλιανίτης έκανε το 74-70 και στα 13” έγινε το 74-73. Στα 5” ο Πουλιανίτης κέρδισε δύο βολές και ευστόχησε σε 76-73, το οποίο ήταν το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 18-17, 38-39, 51-56, 76-73

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούστον 10(4/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κάουαν15(3/8 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λόκετ 5(1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Νετζήπογλου 10(4/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς 7(2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καμάρας, Σχίζας, Πουλιανίτης 25(3/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Κώττας 4

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10(2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 8 λάθη), Γκραντ 10(1/4 δίποντα, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκάντι 1, Αγραβάνης 13(5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Ρογκαβόπουλος 3(1/2 τρίποντα, 3 λάθη), Χαντ 8(4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σίμπσον 19(4/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Άντριτς 9(2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπαζίνας