Κόντρα σε όλους! Ο Άρης “πάλεψε” απέναντι σε Περιστέρι και… διαιτησία αλλά έχασε στο σουτ

Στις λεπτομέρειες η ήττα με 92-90, τρομερός ο Τολιόπουλος με 38 πόντους

Κρίμα… Ο Άρης “πάλεψε” πολύ για την νίκη, είχε τον Νότε με 5 φάουλ και την διαιτησία σε ουκ ολίγες στιγμές… απέναντί του, αλλά έφτασε μια ανάσα από το “διπλό”. Ωστόσο δεν τα κατάφερε, με τον Μπίλαν να διαμορφώνει -λίγο πριν την λήξη- με φόλοου το 92-90 και μετά ο Χόρκλερ αστόχησε στο τελευταίο σουτ. Πάντως, η ομάδα του Καστρίτη ήταν πολύ “μαχητική”, με τους διαιτητές να είναι κακοί και αυτό να κοστίζει. Ο Τολιόπουλος έκανε απίθανη εμφάνιση με 38 πόντους, ωστόσο δυστυχώς δεν ήρθε η νίκη για τους “κίτρινους”.

O Άρης προηγήθηκε με 2-7, με δύο τρίποντα από τον Τολιόπουλο. Το 4-10 έγινε από τον Νετζήπογλου και το 7-12 από τον Τολιόπουλο (8 πόντοι). Το Περιστέρι ισοφάρισε (12-12) και λίγο πριν το 5′ έκανε την πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα του Άρη ο Μήτρου-Λονγκ, ο οποίος μετά έκανε φάουλ σε προσπάθεια του Αγραβάνη για τρίποντο (14-15). Ο Καββαδάς διαμόρφωσε το 14-18 και πριν το 8′ ο Νότε είχε χρεωθεί με το δεύτερό του φάουλ. Ο Μήτρου-Λονγκ σκόραρε για τρεις (16-21), ακολούθησε το 23-21 και αυτό ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Άρης δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά και οι γηπεδούχοι πήραν αέρα 7 πόντων (28-21). Ο Τολιόπουλος έδωσε τέλος στην επιθετική αφλογιστία (28-23 και 30-26, με τον Ελληνα παίκτη να έχει φτάσει τους 14 πόντους) όμως στην συνέχεια γράφτηκε το 34-26, με το Περιστέρι να έχει έως εκείνη την ώρα 16 πόντους μέσα στην ρακέτα και ο Άρης 8 πόντους. Οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 36-31 ενώ ο Νότε πρώτα έκοψε και μετά με ωραία προσπάθεια έκανε το 36-33. Ο Αμερικανός έδωσε και ασίστ για το 36-36, με τον Σανόγκο να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ (36-37). Ο Νότε είχε πάρει… φόρα (39-40) αλλά μετά χρεώθηκε με φάουλ. Αντικαταστάθηκε και ο Άρης είχε εκ νέου προβλήματα (50-42). Το ημίχρονο τελείωσε με 53-44.

Στην τρίτη περίοδο ο Νότε ευστόχησε για τρεις (55-49) ενώ στην συνέχεια υπήρξε διακοπή στο παιχνίδι για να δουν οι διαιτητές στο instant replay μια φάση με πρωταγωνιστές τον Ράντονιτς και τον Σανόγκο, όταν οι δύο παίκτες “συγκρούστηκαν”. Οι δύο καλαθοσφαιριστές χρεώθηκαν με αντιαθλητικό ενώ αντιαθλητικό δόθηκε και σε βάρος του Νότε, που έφτασε τα 4 φάουλ. Μετά το 59-49, ο Τολιόπουλος σκόραρε… ασταμάτητα για τρεις (59-52 και 61-57 και 62-60) ενώ ο Καββαδάς ισοφάρισε (62-62 στο 27′). Πάλι ο Τολιόπουλος ευστόχησε σε δύο τρίποντα (64-70) έχοντας φτάσει τους 31 πόντους σε 28 λεπτά! Η τρίτη περίοδος τελείωσε με 71-72.

Το 73-74 έγινε από τον Καββαδά ενώ στο 33′ το σκορ ήταν 75-77. Ο Τολιόπουλος ευστόχησε ξανά σε τρίποντο (80-83) ενώ ο Νότε αποβλήθηκε με 5 φάουλ. Το Περιστέρι πέρασε μπροστά (86-85), Ο Αγραβάνης έσπρωξε τον Καββαδά (στο 86-85) αλλά αντί να δοθεί φάουλ υπέρ του Ελληνα σέντερ, ο τελευταίος χρεώθηκε με φάουλ και μετά ο Μωραίτης έκανε το 89-85. Οι “κίτρινοι” βρέθηκαν στο -2 (89-97) ενώ ο Χόρκλερ ισοφάρισε (με τρίποντο) σε 90-90 στα 24” πριν την λήξη. Ο Μωραίτης, μετά, αστόχησε αλλά ο Μπίλαν σκόραρε με φόλοου (92-90). Για τον Άρη είχαν μείνει 1.4” για την τελευταία του επίθεση όμως ο Χόρκλερ αστόχησε και οι “κίτρινοι” ηττήθηκαν.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 53-44, 71-72, 92-90

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μωραΐτης 12 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ραντάνοβ, Ντένμον 23 (1/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 12/12 βολές), Αγραβάνης 14 (5/7 δίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζούστον 10 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πουλιανίτης 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρκλερ 5 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 1, Τολιόπουλος 38 (9), Νότε 10 (2), Νετζήπογλου 4 (1), Μήτρου-Λονγκ 12 (2), Σανόγκο 10 (1), Σχίζας, Καββαδάς 10, Πακ