Μπάσκετ

“Κατέρρευσε” και αποκλείστηκε ο Προμηθέας πριν την “μάχη” με Άρη

Ο Προμηθέας πάλεψε κόντρα στην ανώτερη Βίρτους Μπολόνια, αλλά ηττήθηκε (61-83) κι έμεινε οριστικά εκτός από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο Προμηθέας είναι ο επόμενος αντίπαλος του Άρη, στο Παλέ. Οι Πατρινοί, που “κατέρρευσαν” στο δεύτερο ημίχρονο, ηττήθηκαν από την Βίρτους (αγωνίστηκε δίχως τον Μίλος Τεόντοσιτς) και έτσι μετά και την νίκη της Μπούρσασπορ επί της Βαλένθια, το σύνολο του Ζούρου έμεινε και μαθηματικά εκτός συνέχειας. Η ομάδα της Πάτρας είχε μόλις 5/16 τρίποντα και 12/24 βολές, με τον Ρογκαβόπουλο να είναι ο μοναδικός που αποτέλεσε απειλή για την ιταλική άμυνα. Ως εκ τούτου, τρίτη διαδοχική ήττα και 12η σε 16 αγώνες ήρθε φυσιολογικά. Στο ημίχρονο του αγώνα, ο Προμηθέας βράβευσε τον Βασίλη Σπανούλη για την προσφορά του στο μπάσκετ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 30-36, 44-68, 61-83

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Χαντ 2, Αγραβάνης 5, Άντριτς 1, Βασιλείου 2, Φασάσι, Μπαζίνας, Τανούλης 4, Ρέι 6, Γκραντ 12, Γκάντι 9 (1), Ρογκαβόπουλος 20 (4), Λάγιος.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Τεσιτόρι 8, Κορντινιέ 22 (1), Ρουζιέ, Ζάιτεχ 11, Χάκετ 6 (3), Oυίμς 15 (3), Μάνιον 4 (1), Παγιόλα 2, Αλιμπέγκοβιτς 2, Χέρβεϊ 7, Σενγκέλια 2, Σάμπσον 4