“Καθάρισε” με 3-0 ο Άρης – Τσαϊρέλης: «Το χρωστούσαμε στους εαυτούς μας»

Η νίκη της γυναικείας ομάδας και οι δηλώσεις του προπονητή

Οπως ανέφερε ο Α.Σ.: “Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ κέρδισε με 3-0 σετ τον ΑΟ Μαρκοπούλου στη Μίκρα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volley League.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, πήρε προβάδισμα, ενώ έφτασε μάλιστα και τη διαφορά σε double-score, κάνοντας το 14-7. Παρά την πίεση του Μαρκόπουλο, οι «κιτρινόμαυρες» παρέμειναν προσηλωμένες και επικράτησαν εύκολα στο πρώτο σετ με 25-17.

Στην αρχή του δεύτερου σετ οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, ωστόσο ο ΑΡΗΣ με ένα σερί 4-0 έκανε το 13-7. Οι «κιτρινόμαυρες» αύξησαν τη διαφορά στους δέκα (21-11) και κατέκτησαν εύκολα και το δεύτερο σετ με 25-16.

Το τρίτο και τελευταίο σετ ήταν αρκετά αμφίρροπο μέχρι το τέλος, με τον ΑΡΗ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα δυο πόντων (22-20) αλλά το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει σε 22-22. Στο πιο κρίσιμο σημείο ο ΑΡΗΣ με  καρφί της Τσούμπα και ένα μπλοκ, πήρε το σετ με 25-23 και κατ’ επέκταση τη νίκη.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-16, 25-23).

*Οι πόντοι του ΑΡΗ προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Απλαδά 8 (3/4 επ., 5 μπλοκ), Τσούμπα 21 (18/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλβα 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Αλεξάκου 7 (5/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 21% άριστες), Μπέτσεβα 4 (3/17 επ., 1 άσσος, 64% υπ. – 0% άριστες) / Κακουράτου (λ, 56% υπ. – 12% άριστες), Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου 1 (1 άσσος), Καϊσέδο.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 9 (9/19 επ., 46% υπ. – 8% άριστες), Νάγκελς 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Φίτερερ 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Γράβαρη 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Λέιθαμ 11 (10/26 επ., 1 άσσος), Καλανταρίδου 8 (8/20 επ., 67% υπ. – 11% άριστες) / Γούλα (λ, 50% υπ. – 14% άριστες), Δήμου (λ), Ευαγγελίου 2 (1/5 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 0% άριστες), Σπανάκη, Βαϊοπούλου”.

Γιάννης Τσαϊρέλης: «Την χρωστούσαμε αυτή την νίκη στους εαυτούς μας»

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ κέρδισε εύκολα τον ΑΟ Μαρκοπούλου με 3-0 σετ εντός έδρας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volley League, με τον προπονητή του ΑΡΗ, Γιάννη Τσαϊρέλη να στέκεται στο πάθος των παικτριών αλλά και στην επιστροφή της Αλεξάκου.

Συγκεκριμένα αναφέρει: «Την χρωστούσαμε αυτή την νίκη στους εαυτούς μας. Σήμερα τα κορίτσια το ήθελαν πολύ και το έδειξαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Συγχαρητήρια σε όλες καθώς εδώ και ένα μήνα παίζουμε δύο παιχνίδια την βδομάδα. Η προσθήκη της Αλεξάκου έγινε πριν δύο μέρες αλλά για μένα είναι σαν να μην πέρασε μια μέρα».

Στον αντίποδα, ο προπονητής του Μαρκοπούλου, Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο τονίζει: «Δυστυχώς σήμερα κάναμε το χειρότερό μας παιχνίδι για φέτος. Ο Άρης έπαιξε πιο επιθετικά και είχε μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι του. Πρέπει να ξεχάσουμε τον αγώνα, να δούμε τα λάθη μας και να επιστρέψουμε στις προπονήσεις για να δουλέψουμε».