ΚΑΕ Άρης: «Γιορτή με τον κόσμο και εύκολη νίκη στο Nick Galis Hall»

Η ΚΑΕ Άρης, δημοσίευσε τον “απολογισμό” του αγώνα – γιορτή με τον Ιωνικό με τον Άρη να επικρατεί εύκολα με διαφορά 39 πόντων.

Η ενημέρωση της ΚΑΕ Άρης:

“Ο ΑΡΗΣ κέρδισε άνετα τον Ιωνικό Νικαίας με 103-64 για την 20ή αγωνιστική της Basket League, σε έναν αγώνα – γιορτή λόγω των 109ων γενεθλίων του συλλόγου.

Ομάδα και κόσμος έγιναν «ένα», σε μία γιορτινή ατμόσφαιρα, την οποία «βοήθησε» η απόδοση των παικτών του Γιάννη Καστρίτη, που ήταν κυρίαρχοι σε όλο τον αγώνα. Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με 13-2 στο πεντάλεπτο και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 26-17.

Στη δεύτερη περίοδο, με καλή άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (42-22). Ο ΑΡΗΣ είχε το πόδι πατημένο στο γκάζι και έφτασε στο +25 (54-29), πριν το 57-34 του ημιχρόνου.

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΑΡΗΣ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 84-48 και μέχρι το τέλος, ο αγώνας έγινε μία γιορτή, με τον κόσμο να τραγουδά συνθήματα για τα γενέθλια του συλλόγου και να «παρασύρει» τους παίκτες, οι οποίοι ξεπέρασαν τους 100 πόντους για να φτάσουν στο τελικό 103-64.

Ο ΑΡΗΣ είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να ηγείται φτάνοντας τους 20.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 57-34, 84-48, 103-64.