Κέρδισε, παρουσίασε καλή εικόνα και άφησε αισιόδοξα μηνύματα

Παίζοντας ομαδικό μπάσκετ, μοιράζοντας 26 ασσιστ και παίζοντας κατά διαστήματα καλή άμυνα οι παίκτες του Άρη κατάφεραν να κλείσουν με θετικό τρόπο την παρουσία της ομάδας στο Fiba Europe Cup

Α’ Δεκάλεπτο: Ανοιχτό παιχνίδι, πρωταγωνιστής ο Τζόουνς

Κοντά στο σκορ βρισκόταν οι δυο ομάδες καθόλη την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου να ισορροπούν μετά το αρχικό 3-7 και να προηγούνται με 12-9 χάρη σε 4 πόντους του Τζόουνς.

Οι Βούλγαροι κατάφεραν να φτάσουν μέχρι και το +6 (20-26) με τον Άρη να απαντάει με τους Χρηστίδη και Τζόουνς και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 24-26.

Β’ Δεκάλεπτο: Προβάδισμα για τον Άρη, ντεπούτο για τον Κουρτίδη

Ένα επί μέρους 10-2 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν αυτό που έδωσε στον Άρη για πρώτη φορά προβάδισμα 5 πόντων (34-29) με την Λέφσκι να ισορροπεί στην συνέχεια χάρη στους 10 πόντους του Ντέγιαν Ιβάνοφ την στιγμή που ο Άρης βασίστηκε στον Ελληνικό του κορμό (Βεργίνη, Φλιώνη, Χρηστίδη) ώστε να ολοκληρώσει το ημίχρονο με το υπέρ του 46-43.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα πρώτα του αγωνιστικά λεπτά ως επαγγελματίας καλαθοσφαιριστής πήρε ο νεαρός Βαλάντης Κουρτίδης

Γ’ Δεκάλεπτο: “Κόλλησε” ο Άρης, έδωσαν την λύση Τζόονυς και Βεργίνης

Πιο “φτωχό” από άποψης σκορ ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Άρη να παίρνει διαφορά 5 πόντων (53-48) “κολλάει”, να δέχεται ένα επί μέρους 0-6 και να μένει πίσω με 53-54, με δυο την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου όμως να “απαντάει” με τρίποντα των Τζόουνς και Βεργίνη και να κλείνει την τρίτη περίοδο με το υπέρ της 59-54.

Δ’ Δεκάλεπτο: Πήρε τον έλεγχο του αγώνα και “κλείδωσε” την νίκη

Όντας καλός και στις δυο πλευρές του παρκέ ο Άρης κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα με τρίποντο του Ραμόν Χάρις στο 36′ (74-63) με την διαφορά να μένει εκεί μέχρι και τα τελευταία λεπτά, όταν οι Βούλγαροι κάνοντας μια τελευταία προσπάθεια φτάσανε έως και το -4 (80-76) με τους κιτρινόμαυρους όμως να καταφέρνουν τελικά να πάρουν την νίκη με σκορ 81-76.