Κάκιστος Άρης, ήττα στο παιχνίδι δίχως αύριο από τον Ιωνικό

Πολύ κακός Άρης στο Σοφία Μπεφόν γνώρισε την ήττα από τον Ιωνικό και πλέον τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα.

Το πρώτο ημίχρονο του Άρη ήταν από τα χειρότερά του στο φετινό πρωτάθλημα. Οι κίτρινοι παρουσιάστηκαν χωρίς νεύρο, χωρίς ένταση και αυτό έδωσε το δικαίωμα στον Ιωνικό να αποκτήσει τον έλεγχο και με τα τρίποντα (4/8 στο ξεκίνημα) να έχει και το προβάδισμα.

Μετά από ένα ισορροπημένο – και πολύ κακό ποιοτικά πρώτο δεκάλεπτο, που έληξε ισόπαλο με σκορ 14-14 – ο Ιωνικός εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των παικτών του Καμπερίδη έξω από τα 6,75μ. (ξεκίνημα με 0/11) και το γεγονός ότι έμειναν χωρίς σκορ για σχεδόν πέντε λεπτά και προηγήθηκε με 26-14 και λίγο αργότερα με 29-17 (17’).

Μπάσκετ… κανονικό έπαιξε ο Άρης στο φινάλε του ημιχρόνου και κατάφερε να γυρίσει το ματς. Ο Κεν Μπράουν βρήκε τρόπο να σκοράρει (12π. στο α’), ο Σλαφτσάκης “έδεσε” την άμυνα και οι κίτρινοι με επιμέρους 5-19 ως το τέλος του ημιχρόνου κατάφεραν να προηγηθούν με 34-36, αλλά σαφώς θα έπρεπε να παίξουν πολύ καλύτερα στη συνέχεια.

Ο Άρης συνέχισε στο τρίτο δεκάλεπτο το καλό τρίλεπτο που έκανε στο φινάλε του α’ μέρους και ξέφυγε με 36-41, 38-43 και 45-49, αλλά από τα μέσα της περιόδου και μετά – και με τον Μπράουν εκτός λόγω 3 φάουλ από τον ανεκδιήγητο Διαμαντή – ο Ιωνικός ισορρόπησε και με τον Δημάκο πρωταγωνιστή προηγήθηκε με 51-50 (30’).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το τέταρτο δεκάλεπτο, ο Άρης έκανε αστεία λάθη στην επίθεσή του και μοιραία βρέθηκε να χάνει με 66-57 στο 35’, αναγκάζοντας τον Καμπερίδη να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι κίτρινοι έχασαν βολές στο πιο κρίσιμο σημείο, αλλά μέσα από ζον πρες βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν σε 68-64 με 2/2 βολές του Μποχωρίδη στα 1:52 πριν το τέλος. Ο Σλαφτσάκης στα 1:21 έχασε λέι απ και στην εξέλιξη της φάσης ο Σακελλαρίου πέτυχε γκολ-φάουλ για τον Ιωνικό που προηγήθηκε με 70-64 ένα λεπτό πριν το τέλος.

Ο Ντραγκίτσεβιτς με 1/2 βολές μείωσε σε 70-65 στα 49’’, ο Μπατής αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Σακελλαρίου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ στα 20’’ και εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι…

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-36, 51-50, 72-65.