ΔιεθνήΜπάσκετ

Η Μεγάλη Βρετανία “λύγισε” την Ολλανδία

Έστω και δύσκολα η Μεγάλη Βρετανία επικράτησε της Ολλανδίας με 98-94, έχοντας ένα μικρό προβάδισμα ενόψει της συνέχειας.

Οι Βρετανοί μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 28-23, συνεχίζοντας με αμείωτο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο όπου με επί μέρους 27-18 εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (55-41).

Οι Ολλανδοί, ωστόσο ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά, μειώνοντας στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου στους πέντε πόντους (71-66).

Η Ολλανδία κατάφερε, μάλιστα στα 4:25 πριν την λήξη να μειώσει στο καλάθι (82-80), όμως οι Βρετανοί έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να πάρουν ξανά προβάδισμα οκτώ πόντων (91-83).

Οι Οράνιε παρέμειναν στον αγώνα με τρίποντο του Μπρι στα 49” αφού μείωσε σε 93-89, όμως το τρίποντο του Γεμπόα στα 24” πριν την λήξη ήταν η «μαχαιριά» που χάρισε τη νίκη στους Βρετανούς.

Ο Μάιλς Χέσον με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για την Μεγάλη Βρετανία, με τον Λουκ Νέλσον να ακολουθεί με 14 πόντους και 12 ασίστ, ενώ για την Ολλανδία ξεχώρισε ο Ντε Βρις με 23 πόντους και 9 ασίστ.