Μπάσκετ

Η “επίσημη αγαπημένη” ξέμεινε από δυνάμεις στο τέλος και έχασε(69-74)

Η Ελλάδα βρέθηκε στο +11 (47-36) στο 24′, αλλά σε εκείνο το σημείο επήλθε κούραση και με ηγέτη τον Αλεξέι Σβεντ η Ρωσία πήρε τη νίκη (69-74) και άφησε τους διεθνείς μας με μία τεράστια χαμένη ευκαιρία.

Η Ελλάδα έχασε μία σημαντική ευκαιρία να βρεθεί στη ζώνη των μεταλλίων αφού ηττήθηκε από τη Ρωσία με 69-74. Η εθνική μας ομάδα βρέθηκε δύο φορές με διψήφια διαφορά πόντων όμως η κούραση και οι πολλές χαμένες βολές από τη μία και ο 20άλεπτος οίστρος του Αλεξέι Σβεντ από την άλλη χάρισαν την πρόκριση στη Ρωσία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Ελλάδα στην επίθεση έδειχνε πλουραλισμό ενώ η καλή άμυνα του Νικ Καλάθη πάνω στον Αλεξέι Σβεντ (0/5 σουτ) απέδιδε καρπούς ως ως προς το σκορ, αλλά όχι ως προς τη δημιουργία του αφού με ασίστ πρόσφερε έτοιμα καλάθια στον Τιμοφέι Μοζγκόφ (9-8, 4′). Η εθνική ομάδα όποτε είχε ευκαιρία να τρέξει το έκανε και με συνεχόμενα lay up βρήκε εύκολους πόντους (15-13, 7′). Ο Καλάθης (5π., 5ασ. στην πρώτη περίοδο) ήταν εξαιρετικός δίνοντας ρυθμό, ασίστ και πόντους στην Ελλάδα και με δική του τελική πάσα, ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 23-17 (9′).

Το πρώτο καλάθι του Σβεντ (μετά από 6 άστοχα σουτ) μείωσε το σκορ σε 26-22 (12′), όμως ο Νικ Καλάθης με 5 δικούς του συνεχόμενους πόντους πήγε τη διαφορά στο +9 (31-22, 14′) και ο Κώστας Σλούκας λίγο αργότερα την πήγε σε διψήφιο επίπεδο πόντων (35-22, 15′). Η Ρωσία αντέδρασε με τον ηγέτη της στον πάγκο (Σβεντ) και με σερί 7-0 έκοψαν τη διαφορά (35-29, 18′). Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα για κάτι περισσότερο από 5′ έμειναν χωρίς καλάθι εντός παιδιάς (μόλις 2 βολές), ωστόσο η καλή άμυνα δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να μειώσει περισσότερο.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με 2/2 τρίποντα παρείχε ασφάλεια στους συμπαίκτες του και με πόντους από Γιάννη Μπουρούση και Κώστα Σλούκα η διαφορά πήξε ξανά στο +11 (47-36, 24′). Οι Ρώσοι είχαν όλη την καλή διάθεση να αντιδράσουν, ωστόσο η άμυνα της Ελλάδας ήταν πάρα πολύ καλή για να τους αφήσει να βρουν σκορ. Η αστοχία στις βολές όμως αποτελούσε αρνητικό παράγοντα στη διεύρυνση της διαφοράς ακόμη περισσότερο. Ο Σβεντ φρόντισε να δείξει το ταλέντο και μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα (σκορ και ασίστ) οδήγησε την ομάδα του σε οκτώ αναπάντητους πόντους (49-47, 27′).

Η πρόκριση θα κρινόταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σλούκας (7π., 5ρ., 3ασ., 6λ.), Καλάθης (25π., 5ρ., 7ασ., 2λ.), Πρίντεζης (19π., 5ρ.), Μπουρούσης (10π., 7ρ.) και Παπανικολάου (6π., 7ρ.) είχαν κουραστεί αρκετά αφού ο Μίσσας έκλεισε το rotation, o Σβεντ είχε βρει ρυθμό στην προηγούμενη περίοδο και με 4 γρήγορους πόντους έβαλε τη Ρωσία μπροστά στο σκορ (53-55, 31′). Σε εκείνο το σημείο ο Καλάθης πήρε την ομάδα στην πλάτη του επιθετικά και βοήθησε να διατηρηθεί το σκορ σε ισορροπία (59-58, 23′). Οι λανθασμένες επιλογές των Ελλήνων (κυρίως λόγω κούρασης) πρόσφεραν ξεκούραστους πόντους στον Σβεντ ο οποίος με 4/4 βολές έκανε το σκορ 60-67, 34′). Ακολούθησε ένα δίλεπτο γεμάτο λάθη και στις δύο πλευρές με τον Καλάθη για μία ακόμη φορά να είναι αυτός που πρόσφερε οξυγόνο (64-67, 37′).

Καθώς ο χρόνος στην κλεψύδρα μειωνόταν, το άγχος αυξανόταν και για τις δύο ομάδες κι έτσι τα καλάθια αποτελούσαν είδος προς εξαφάνιση. Με 2/2 βολές του Γιάννη Μπουρούση η Ελλάδα μείωσε σε 66-68 κι έχασε δύο ευκαιρίες να προηγηθεί, αλλά τα τρίποντα των Σλούκα και Καλάθη βρήκαν σίδερο. Ο Ντμίτρι Κβοστόφ 44” πριν η λήξη σκόραρε από το ύψος των βολών για το 66-70. Στην επόμενη επίθεση ο Μπουρούσης αστόχησε, ο Κβοστόφ με 1/2 έκανε το 66-71 με τη Ρωσία να ανανεώνει την επίθεση με επιθετικό ριμπάουντ και ουσιαστικά να σφραγίζει την πρόκρισή της παρά το εύστοχο τρίποντο του Καλάθη το οποίο απλά έδωσε απλά μία ευκαιρία για το θαύμα το οποίο δεν έγινε ποτέ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Μπαζάρεβιτς άνοιξε το rotation, ο Μίσσας το έκλεισε και στα τελευταία 13΄ του ματς η Ελλάδα δεν είχε καθόλου ενέργεια και φρεσκάδα σε σχέση με τον αντίπαλό της.

Οι βολές της ελληνικής ήταν άθλιες (10/20) και της στοίχισαν.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αλεξέι Σβεντ σε 29:52 είχε 26 πόντους με τους 22 να μπαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο (5/11δ., 2/11τρ., 10/11β.), 5 ασίστ, 7 λάθη, 3 κλεψίματα κι ένα ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κώστας Μίσσας άφησε 5 παίκτες στο παρκέ για περισσότερα από 33′ και στο τέλος δεν υπήρχαν «ανάσες».

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 66-68 η Ελλάδα αστόχησε σε δύο σου τριών πόντων υπό καλές προϋποθέσεις και στην άλλη πλευρά το δίποντο του Κβοστόφ έκανε το 66-70 με 44” για τη λήξη. Ο Γιάννης Μπουρούσης εν συνεχεία αστόχησε και η Ρωσία πήρε τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τιμοφέι Μοζγκόφ ολοκλήρωσε τον προημιτελικό με double double (15π., 10ρ.).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ελλάδα τις 10/20 βολές και την κακή διαχείριση του χρόνου συμμετοχής. Η Ρωσία την απόδοση του Αλεξέι Σβεντ στο πρώτο ημίχρονο ο οποίος ήταν ο κορυφαίος παίκτης της εθνικής μας ομάδας.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κόψιμο του Γιάννη Μπουρούση στον Τιμοφέι Μοζγκόφ με την οποία απέτρεψε το 62-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74