Μπάσκετ

Ηττα στην πρεμιέρα του Rising Stars U18

Ο Άρης δεν τα κατάφερε απέναντι στην ΔΕΚΑ

O A.Σ. Άρης αναφέρει:

“Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα από τη ΔΕΚΑ με 45-62, στο κλειστό του Ευόσμου, στην πρεμιέρα του τουρνουά Rising Stars U18, το οποίο διοργανώνει η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης.

Οι «κιτρινόμαυροι» πλήρωσαν την κακή επιθετική μέρα τους (17/45 δίποντα, 2/25 τρίποντα) και βρέθηκαν από την αρχή πίσω στο σκορ. Το δεκάλεπτο έληξε με 14-19 και στο ημίχρονο η ΔΕΚΑ πήρε διαφορά 11 πόντων (28-39).

Στην τρίτη περίοδο ο αντίπαλος αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά και με πρωταγωνιστή τον Σαμοντούροβ έφτασε στο 36-55. Τίποτα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο και στο τέλος ο Δημήτρης Μήτσικας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-39, 36-55, 45-62.

ΑΡΗΣ: Τσαχτσίρας 8 (5ρ., 2κλ.), Βασιλειάδης (2κλ.), Καραγιάννης 12 (7ρ., 2κλ.), Σκουλαριώτης 2 (5ρ., 3ασ.), Χαβαλές 16 (2τρ., 8ρ., 6ασ.), Λαμπρόπουλος 1, Ζωΐδης 2, Κόγιος (4ασ.), Νάκος, Πανούδης, Γεροκώστας 4 (5ρ., 2ασ.).

ΔΕΚΑ: Τσαμπαζλής 13 (1), Τσιμέρικας 4, Πιπερτζής, Λιοτόπουλος 5, Ιωαννίδης 9 (3), Παλαμίδας 4, Σαμοντούροβ 25 (20ρ.), Καλατζής, Καρυώτης 2″.