Δεν τα κατάφερε η Εθνική απέναντι στην πρωταθλήτρια κόσμου Γερμανία

Το πάλεψε μέχρι τέλους, ωστόσο η Εθνική λύγισε και γνώρισε την ήττα με 76-63 από την πρωταθλήτρια κόσμου Γερμανία, χάνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά των Ολυμπιακών αγώνων.

Στο πρώτο ημίχρονο, και ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο στην άμυνα φτάνοντας ακόμα και στο +12 (9-21)! Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος, φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις και καθαρό μυαλό, χάνοντας τελικώς μια μεγάλη ευκαιρία να μπει στη ζώνη των μεταλλίων.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε μια συγκινητική προσπάθεια, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους (9/14δ.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ, με τους Τόμας Γουόκαπ και Κώστα Παπανικολάου να ακολουθούν με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα, με τον αρχηγό μας μάλιστα να κατεβάζει και 8 ριμπάουντ.

Το σύνολο του Γκόρντον Χέρμπερτ, που θα κληθεί να αντιμετωπίσει στα ημιτελικά των Αγώνων τον νικητή του ζευγαριού Γαλλία-Καναδάς, ξεχώρισαν οι Φραντζ Βάγκνερ (18π.), Σρέντερ (13π., 8ασ.) και Τίμαν (10π., 6ρ.).