Δεν μπόρεσε να κερδίσει… Προμηθέα και διαιτησία

Ο Άρης ηττήθηκε με 70-57 από τους Πατρινούς, σε ματς παρωδία

Ο Άρης είχε δυο αντιπάλους το Σάββατο. Τον Προμηθέα και την διαιτησία… Ηταν δύσκολο να τους κερδίσει και τους δυο, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 70-57. Ηταν αστεία η αντιμετώπιση των “κιτρίνων” από τους “γκρι”, με τον Άρη να μην είναι η ομάδα προηγούμενων αγώνων, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η διαιτησία πρέπει να κάνει… όργια.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 7-0 και ο Τολιόπουλος πέτυχε τους πρώτους πόντους (7-3) του Άρη. Ακολούθησε το 11-3 (4′), με τον Καστρίτη να παίρνει τάιμ άουτ με σκοπό να συνέλθει η ομάδα του. Ο Ντε Σόουζα χρεώθηκε από νωρίς με το δεύτερο προσωπικό φάουλ, ο Μπάνκστον μείωσε σε 13-5 και ο Μποχωρίδης έκανε το 13-7. Ο Μπάνκστον έφτασε τους 5 πόντους, κάνοντας το 15-10 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρχαν… συχνές διαιτητικές ανορθογραφίες. Ο Τολιόπουλος χρεώθηκε με απίθανο επιθετικό φάουλ στη επαναφορά της μπάλας και είχε δυο προσωπικά, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί άμεσα. Τα δυο φάουλ έφτασαν και οι Μποχωρίδης, Μπάνκστον ενώ λίγο πριν το 3ο λεπτό της δεύτερης περιόδου, ο Προμηθέας είχε δικαίωμα βολών από τα 5 φάουλ των “κιτρίνων”.

Στην συνέχεια, δόθηκε νέο φάουλ, αυτή την φορά στον Χάρελ. Ο Άρης είχε 13 φάουλ στα πρώτα 13 λεπτά (σ.σ. στην δεύτερη περίοδο προέκυψε και το πρόβλημα του Κατσίβελη στο γόνατο)… Ο Χάρελ μείωσε σε 29-19, ο Σταρκ διαμόρφωσε το 29-21 αλλά και το 31-26, με τους “κίτρινους” να “αντιδρούν” μετά το 27-14. Το ημίχρονο τελείωσε 37-29.

Στην τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 1-7, οι “κίτρινοι” βρέθηκαν στο -2 (38-36), με τον Τολιόπουλο να φτάνει τους 9 πόντους. Ο Σταρκ, που ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη με 10 πόντους, χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και ο Χάρελ μείωσε σε 44-41. Η διαφορά πήγε στο +11 (52-41) και στο +13 (54-41) για τον Προμηθέα και ο Κάουαν έκανε το 56-41 μετά από κερδισμένο φάουλ.

Με την “εκκίνηση” της τέταρτης περιόδου ο Σταρκ χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ ενώ με σερί 0-5 έγινε το 56-45, ο Ντε Σόουζα κάρφωσε εντυπωσιακά (56-49 με φόλοου κάρφωμα) ενώ ο τελευταίος διαμόρφωσε και το 56-51. Οι διαιτητές ήταν εκτός τόπου και χρόνου και μετά το 59-54 από τον Τολιόπουλο δόθηκε τεχνική ποινή σε βάρος του Έλληνα παίκτη (36′). Έτσι, στην συνέχεια έγινε το 62-54. Ο Τολιόπουλος έκανε το 64-57 αλλά ακολούθησε το 66-57 στο 38′. Το ματς τελείωσε 70-57.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 37-29, 56-41, 70-57

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κόνιαρης, Χρυσικόπουλος 2, Στέφενς 12 (5/5 δίποντα, 2/8 βολές), Χέιλ 16 (2), Κάουαν 14 (2/7 τρίποντα), Μπαζίνας 4, Πάπας 8 (2), Κόφι 4 (5 ριμπάουντ), Ετσενίκε 10 (6 ριμπάουντ).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 13 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς 3 (1), Μποχωρίδης 6 (0/5 τρίποντα), Ντε Σόουζα 6 (6 ριμπάουντ), Χάρελ 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης, Σταρκ 10 (2/6 τρίποντα), Σανόγκο 2 (7 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Περσίδης, Καλόγηρος, Μπάνκστον 7.