“Γονάτισαν” τον ΠΑΟΚ οι “μικροί” του Άρη

Νίκη επί του “Δικεφάλου” στο Rising Stars U18

Οπως ενημέρωσε ο Α.Σ. “ο ΑΡΗΣ κέρδισε τον Π.Α.Ο.Κ. με 70-64 στο κλειστό του Ευόσμου, στην τρίτη μέρα του τουρνουά Rising Stars U18.

Πρωταγωνιστής της νίκης της ομάδας του Δημήτρη Μήτσικα ήταν ο Φίλιππος Τσαχτσίρας, ο οποίος μέτρησε 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Ο ΑΡΗΣ έκανε την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου μετέτρεψε το 33-41 σε 56-50.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 15-12, πριν το 20-22 της πρώτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ (33-35), πριν ο Π.Α.Ο.Κ. με ένα σερί 0-6 κλείσει το ημίχρονο στο 33-41 (Χαβαλές 10, Τσαχτσίρας, Σκουλαριώτης 8).

Με ευστοχία έξω από τα 6.75 ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 40-43 και ισοφάρισε σε 46-46. Με νέο τρίποντο του Τσαχτσίρα που έφτασε τους 19 πόντους, η ομάδα του Δημήτρη Μήτσικα πέρασε 49-46 και με ακόμα ένα του Χαβαλέ, έγραψε το 52-47. Το δεκάλεπτο έληξε στο 56-50.

Ο ΑΡΗΣ «κόλλησε» επιθετικά και ο αντίπαλος πέρασε με 56-57. Ο Τσαχτσίρας «ξεκόλλησε» τους «κιτρινόμαυρους» (58-57) και ο Γεροκώστας με τρίποντο έκανε το 61-60. Ο Τσαχτσίρας με 6 σερί πόντους έγραψε το 67-62  και ο Σκουλαριώτης με 2/2 βολές «καθάρισε» τον αγώνα.

Διαιτητές: Σεϊταρίδης, Κωνσταντινέλλης, Σκρίνος

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-41, 56-50, 70-64.