ΒόλεϊΕρασιτέχνης

Βόλεϊ Γυναικών: Στην κορυφή ο ΑΡΗΣ, 3-1 τις Αμαζόνες

Η Γυναικεία ομάδα Βόλεϊ του Άρη κέρδισε στο κλειστό της Μίκρας τις Αμαζόνες με 3-1 σετ , στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volley League.

Στο κλειστό της Μίκρας η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ κέρδισε τις Αμαζόνες με 3-1 σετ , στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volley League.
Οι αθλήτριες του Θανάση Δράμπα μ’ αυτήν τη νίκη πάτησαν κορυφή του Α’ Όμιλο, φτάνοντας τους 17 βαθμούς, όσους έχει και η ομάδα του Μαρκόπουλου, ενώ με 16 ακολουθεί ο Α.Ο. Θήρας και δύο αγώνες λιγότερους και ο ΠΑΟ επίσης με 16.
Στο αποτέλεσμα καθοριστικό ρόλο έπαιξε το τρίτο σετ, όταν οι κιτρινόμαυρες μετέτρεψαν το 5-5 σε 15-5 και έκανε το 2-1, φτάνοντας τελικά στη νίκη χωρίς βαθμολογικές απώλειες.
Πιο δυνατά ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενες στο πρώτο σετ (1-4), ενώ ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 5-6 και ισοφάρισε σε 8-8. Πήρε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 11-9 και άνοιξε την ψαλίδα στο 18-13 με σερί 4-0. Οι «κιτρινόμαυρες» έφτασαν στο 20-14 και πήραν το σετ με 25-19, κάνοντας έτσι το 1-0.
Μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο σετ (3-0) τα κορίτσια του Θανάση Δράμπα και συνέχισε ανάλογα (9-3). Μείωσαν σε 9-7 οι Αμαζόνες με ένα σερί 0-4 και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 11-11, με ένα νέο σερί 0-4. Οι κιτρινόμαυρες ξαναπέρασαν με 14-12 και έφτασαν στο +3 (20-17). Οι φιλοξενούμενες όμως ισοφάρισαν εκ νέου, σε 20-20, πέρασαν με 21-22 και πήραν το σετ με 25-27.
Ένα μικρό προβάδισμα στο τρίτο σετ είχε ο ΑΡΗΣ και με εντυπωσιακό ξέσπασμα μετέτρεψε το 6-5 σε 15-5, με ένα σερί 9-0. Προσπάθησαν να αντιδράσουν οι Αμαζόνες και μείωσαν σε 15-8 και 16-11. Όμως οτο προβάδισμα το κράτησε ο ΑΡΗΣ (20-14) και πήρε το σετ με 25-18.
Οι Αμαζόνες έγραψαν το 0-3 στην αρχή του τέταρτου σετ και στη συνέχεια το 1-6. Οι κιτρινόμαυροι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 6-6 και πέρασαν με 10-7. Κράτησαν ένα προβάδισμα (14-10 οι «κιτρινόμαυρες» ) και το αύξησαν στους επτά πόντους (19-12). Δε δυσκολεύτηκαν στη συνέχεια να πάρουν το σετ με 25-17, κάνοντας το 3-1 και παίρνοντας «καθαρή» νίκη.

Τα σετ: 25-19, 25-27, 25-18, 25-17.