ΒόλεϊΕρασιτέχνης

Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα του Άρη από τον Παναθηναϊκό (3-1)

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ γνώρισε την ήττα στο κλειστό του Αγίου Θωμά από τον Παναθηναϊκό, με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της Volley League Γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» έχασαν τα πρώτα δύο σετ, πήραν το τρίτο και είχαν μεγάλη ευκαιρία για να διεκδικήσουν τη νίκη στο τάι μπρέικ, όμως δεν κράτησαν τη διαφορά των έξι πόντων στο τέταρτο σετ.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με 1-3 στο πρώτο σετ αλλά ο ΠΑΟ απάντησε για το 5-3. Οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμα (8-4). Οι «κιτρινόμαυρες» προσπαθούσαν να μείνουν κοντά (11-8), αλλά βρέθηκαν στο -6 (14-8). Το 16-12 έγινε 18-12, ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντεπιτεθεί και μετέτρεψε το 22-15 σε 22-18 αλλά το πρώτο σετ έληξε 25-19.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 9-1. Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 11-6 και εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του για το 15-14. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 3-0 και το 18-14 και στη συνέχεια μετέτρεψαν το 18-16 σε 21-16. Ο ΑΡΗΣ μείωσε από 23-17 σε 23-20 και σε 24-22, αλλά το σετ έληξε με 25-22.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 3-5 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ και ανέβασε τη διαφορά (4-7). Τα κορίτσια του Δράμπα κράτησαν ένα μικρό προβάδισμα (9-11 και 11-13) και το αύξησαν σε 12-17 με τέσσερα συνεχόμενα μπλοκ. Οι «κιτρινόμαυρες» ήταν ασταμάτητες και έφτασαν στο 15-23, για να πάρουν το σετ με 18-25.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά και στο τέταρτο σετ για το 0-3. Κράτησε το προβάδισμα (3-6) και το αύξησε στους πέντε πόντους (5-10). Οι φιλοξενούμενες διατήρησαν διαφορά (9-15) πριν ο ΠΑΟ μειώσει σε 12-15. Όμως ο ΑΡΗΣ κράτησε τα ηνία (15-19) αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 (18-19) και ισοφάρισε σε 20-20. Οι δύο ομάδες συνέχισαν μαζί (23-23) αλλά ο ΠΑΟ πήρε δύο σερί πόντους για το 25-23.

Τα σετ: 25-19, 25-22, 18-25, 25-23.

*Με την αποστολή της ομάδας βρέθηκε στην Αθήνα ο ταμίας του δ.σ. του Α.Σ. ΑΡΗΣ, Αλέξανδρος Γκαντώνας.