Απίστευτη Τσεχία – Νίκη (71-93) επί της Βραζιλίας

Τρομερό μπάσκετ και με έναν Τόμας Σατοράνσκι “on fire” η Τσεχία “διέλυσε” την Βραζιλία στον σημερινό αγώνα με σκορ 71-93!

Οι Τσέχοι μπήκαν πιο δυναμικά στο παρκέ, έφτασαν γρήγορα στο 6-12. Οι Βραζιλιάνοι αν και αστόχησαν σε μερικές εύκολες προσπάθειες, έμειναν κοντά στο σκορ (16-18 στο 9′). Στο δεύτερο δεκάλπετο η Τσεχία έδειξε τα “δόντια” της με τους Σατοράνσκι σε ρόλο ηγέτη, Χρούμπαν, Σιλμπ και Αούντα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32-45.

Η εικόνα του αγώνα και συγκεκριμένα η δυναμική παρουσία της Τσεχίας στο ματς δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 46-65 που όπως όλα έδειξαν, δεν μπορούσε να ανατραπεί. Η ομάδα του Γκίνζμπουργκ συνέχισε να “πατά” το γκάζι, κατάφερε να διατηρήσει την μεγάλη διαφορά στο σκορ και τελικά να φτάσει σε μια τρομερή νίκη επί της Βραζιλίας (71-93).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 32-45, 46-65, 71-93

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Πέτροβιτς): Μπαρμπόσα 11 (1), Μπενίτε 12 (3), Καμπόκλο 5 (1), Φελίτσιο 8, Γκαρσία 7 (1), Χουέρτας 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Λουζάντα, Λουζ 6, Ματέους 2, Μαρκίνιος 7 (1), Βαρεζάο 2

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Αούντα 14, Μπάλβιν 15 (11 ριμπάουντ), Μποχάτσικ 12 (1), Χρούμπαν 8 (1), Κριζ 6, Παλίζα, Πετέρκα 5 (1), Πούμπρλα 5 (1), Σατοράνσκι 20 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σιλμπ 6 (1), Σιρίνα 2, Βιοράλ