Ήττα στο τάι μπρέικ

Ο Άρης δεν τα κατάφερε απέναντι στον Πανερυθραϊκό

Οπως ενημέρωσε ο Α.Σ. Άρης “η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του ΑΡΗ γνώρισε την πρώτη ήττα της μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες, εκτός έδρας από τον Πανερυθραϊκό με 3-2 σετ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης της Pre League.

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Ντάριελ Άλμπο, πήρε το πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι κατέκτησαν τα δύο επόμενα, ενώ στο τέταρτο οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν από το -5 και ισοφάρισαν σε 2-2, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν και το τάι μπρέικ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-8 και 13-9 στο πρώτο σετ. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 14-12 και πέρασε με 17-19. Κράτησε το προβάδισμα (20-22) αλλά ισοφαρίστηκαν σε 23-23. Ο Πανερυθραϊκός προηγήθηκε με 26-25 αλλά ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και πήρε το σετ με 26-28.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με ισορροπία (4-4) πριν οι γηπεδούχοι προηγηθούν με 9-7. Ο ΑΡΗΣ πέρασε με 9-10 αλλά ο αντίπαλος ξαναπήρε τα ηνία. Έκανε το 15-11 και αύξησε τη διαφορά στο 18-13. Ο ΑΡΗΣ μείωσε από 22-16 σε 22-19,  αλλά το σετ έληξε 25-20.

Ίδια αρχή και στο τρίτο σετ (4-4), αλλά ο Πανερυθραϊκός πέρασε με 8-5 και 11-6. Αύξησε τη διαφορά στο 13-7 και το 20-11. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 22-16, αλλά έχασε το σετ με25-18.

Ο Πανερυθραϊκός ξεκίνησε δυνατά στο τέταρτο σετ (5-1) και κράτησε τη διαφορά (10-5). Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και μείωσε σε 11-10, αλλά ο αντίπαλος έκανε το 15-12. Οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν εκ νέου και πέρασαν με 16-18. Οι γηπεδούχοι ξαναπέρασαν με 19-18 αλλά ο ΑΡΗΣ έκανε το 19-20. Το σετ πήγε «στην κόψη του ξυραφιού». Ο ΑΡΗΣ πέρασε με 24-25 και πήρε το σετ με 25-27.

Το τάι μπρέικ ξεκίνησε ισορροπημένα (3-3), πριν ο ΑΡΗΣ κάνει ένα 0-2 για το 3-5. Οι παίκτες του Σπύρου Γκολίτση διατήρησαν ένα προβάδισμα (5-7 και 6-8), πριν οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας κάνουν το 14-9 και πάρουν το σετ με 15-10, μαζί και τη νίκη.

Τα σετ: 26-28, 25-20, 25-18, 25-27, 15-10″.