Ήττα ντροπής…

Τραγικός ήταν ο Άρης που με πολλές αλλαγές στην εντεκάδα πραγματοποίησε την χειρότερη του εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα και ηττήθηκε με το ντροπιαστικό 4-0

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΕΡΕΡΑ

Ο Πάκο Ερέρα έκανε την… έκπληξη και χρησιμοποίησε κόντρα στην ΑΕΚ, τον Μπάσα στο πλευρό του Μάβραϊ στο κέντρο της άμυνας! Κουέστα στο τέρμα, Τζανακάκης και Βαλεριάνος στα δύο άκρα. Με 4-3-3 ο Άρης, Κολάσο-Σιώπης-Ματίγια στη μεσαία γραμμή και Ντιγκινί κορυφή, έχοντας δεξιά και αριστερά, Γκάμα και Ματέο αντίστοιχα.

ΠΙΑΣΤΗΚΕ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ…

Ο Άρης ανέβηκε αρκετά στα πρώτα λεπτά για να πιέσει την ΑΕΚ στην κυκλοφορία της μπάλας. Μόλις στο 5΄ο Μπογέ έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Άρη, έφυγε σχεδόν από τη μεσαία γραμμή μόνος απέναντι στον Κουέστα και τον πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα (8΄) ο Πόνσε έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, με τον Κουέστα να αποσοβεί εντυπωσιακά τον κίνδυνο, παραχωρώντας το κόρνερ.

ΠΗΡΕ ΤΑ ΗΝΙΑ, ΑΣΤΑΘΗΣ ΑΜΥΝΤΙΚΑ

Στο 20΄η πρώτη τελική προσπάθεια του Άρη με το σουτ του Κωνσταντινίδη να μην ανησυχεί τον Μπάρκα, που χρειάστηκε να επέμβει, σχετικά εύκολα, σε σουτ του Ντιγκινί στο 22΄. Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη να ισοφαρίσει στο 26΄! Ο Κωνσταντινίδης έφυγε από τα δεξιά, έδωσε στον Ντιγκινί που έστρωσε στον Γκάμα, ο οποίος πλάσαρε ελάχιστα άουτ! Ο Κολάσο στο 27΄δοκίμασε το πόδι του, δίχως αποτέλεσμα, καθώς το σουτ του δεν απείλησε την αντίπαλη εστία, πέρασε πολύ ψηλά άουτ. Παραλίγο αυτογκόλ για τον Άρη, στο 28΄, στο γύρισμα του Μάβραϊ στον Κουέστα, κακή συνεννόηση με τα πόδια την τελευταία στιγμή απομάκρυνε ο Ισπανός γκολκίπερ! Νέα προσπάθεια του Γκάμα στο 37΄, το σουτ όμως του Πορτογάλου πέρασε ψηλά άουτ.

Ο Άρης μετά το γκολ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, κυκλοφόρησε πολύ σωστά την μπάλα, όμως δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ, δείχνοντας μεγάλη αστάθεια στην άμυνα, ενώ για ένα ακόμα πρώτο ημίχρονο δεν ήταν αποτελεσματικός επιθετικά, καθώς δεν αξιοποίησε καμία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

ΦΑΣΗ ΚΑΙ… ΓΚΟΛ

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο η ΑΕΚ κατάφερε στην πρώτη της τελική προσπάθεια να πετύχει γκολ. Στο 56΄ο Πόνσε αμαρκάριστος με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Γκάλο, διπλασίασε (2-0) τα τέρματα της ΑΕΚ.

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΚΑΘΙΖΗΣΗ…

Οι παίκτες του Πάκο Ερέρα όχι μόνο δεν αντέδρασαν μετά το 2-0, αλλά δέχθηκαν και τρίτο τέρμα, όντας απογοητευτικοί στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μπακάκης έφυγε από δεξιά, γύρισε στον Πόνσε που από την μικρή περιοχή με κεφαλιά έγραψε το 3-0. Ένα λεπτό αργότερο, ο Κουέστα απομάκρυνε εξ΄επαφής πλασέ του Λιβάγια, με την άμυνα του Άρη να παραπαίει.

Η ΑΕΚ έφτασε και στο 4-0, με τον Λιβάγια στο 72΄, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα, αμαρκάριστος να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα, μετά από γύρισμα του Μπογέ.

Ψυχικό σθένος δεν υπήρχε για τον Άρη που δέχθηκε την βαριά ήττα, δίχως να μπορέσει να κάνει τίποτα περισσότερο από το να περιμένει το ματς να ολοκληρωθεί, στα εναπομείναντα 20 λεπτά αγώνα. Το 4-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τη σημερινή να είναι η τέταρτη φετινή ήττα του Άρη, τρίτη σερί στο πρωτάθλημα…

Οι συνθέσεις:

AEK (M. Oυζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Χουλτ (74΄Γιαννιώτας), Οικονόμου, Τσόσιτς, Άλεφ, Γαλανόπουλος, Γκάλο, Μπογιέ (86΄Γιούσης), Πόνσε (67΄Μάνταλος), Λιβάγια

ΑΡΗΣ (Π. Ερέρα): Κουέστα, Κωνσταντινίδης (75΄Σόουζα), Μπάσα, Ντιγκινί (75΄Ναζλίδης), Κολάσο (67΄Γιουνές), Ματέο, Βαλεριάνος, Γκάμα, Ματίγια, Μάβραϊ, Σιώπης