Μπάσκετ

Ήττα δια χειρός Κάμινγκς για τον Προμηθέα από τη Γαλατάσαραϊ

Την ήττα με 75-79 γνώρισε ο Προμηθέας από τη Γαλατάσαραϊ στο “Δημήτριος Τόφαλος” για το Basketball Champions League

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπεσε έτσι στο 1-2 με τους Τούρκους να τη προσπερνάνε στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 2-1.

Στα του αγώνα, το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο και έληξε στους δύο πόντους διαφορά υπέρ της ομάδας της Κωνσταντινούπολης (38-40).

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τους Πατρινούς που είδαν τη Γαλατά να φτάνει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 13 (48-61).

Τότε ξεκίνησε η αντεπίθεση του Γουόκερ ο οποίος με 19 πόντους στο τελευταίο μέρος του αγώνα προσπάθησε να φέρει τα πάνω-κάτω και μέχρι ενός σημείου τα κατάφερε. Ο Προμηθέας πέρασε μπροστά στο σκορ 73-71 με 1:58 για τη λήξη αλλά το καλάθι του παλιού παίκτη του Άρη, Γουίλ Κάμινγκς, 25″ για το τέλος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Σεκίζκοκ και εν τέλει τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 38-40, 48-61, 75-79.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Γουόκερ 25 (7/12 τρίποντα), Πέρι 3, Λούντζης 7 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπαζίνας, Κ. Γουίλιαμς, Λάγιος, Χρυσικόπουλος 8 (2/3 τρίποντα), Πρέκας, Χερνάντεζ 11 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Βάρναντο 2 (4 ριμπάουντ), Ιβούντου 17 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κ.Τζ. Γουίλιαμς 2

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Σεκίζκοκ): Λίβινγκστον 17 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Καμπατζά 7 (3/5 δίποντα), Κάμινγκς 21 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλούμπεργκς 13 (3/4 τρίποντα), Γκέγικ, Πάλμερ 4 (7 ριμπάουντ), Ιζούντου 3, Τουντσέρ, Καμόγλου, Αλισάν, Ντελγκάδο 14 (5/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Κοκσάλ