Έδειξε αντίδραση! Διπλό στην Ρόδο για τον Άρη με “οδηγούς Φλιώνη και Σλαφτσάκη”

Με τον Διαμαντή Σλαφτσάκη και τον Δημήτρη Φλιώνη να πρωταγωνιστούν και να αλλάζουν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης έφυγε από την ρόδο με ένα σπουδαίο ”διπλό”. κερδίζοντας δίκαια τον Κολοσσό με σκορ 61-72 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ μέτριο ποιοτικά και για τις δύο ομάδες. Ο Κολοσσός ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα γιατί πολύ απλά ήταν λιγότερο άστοχος από τους κίτρινους, που και πάλι παρουσίασαν σοβαρά προβλήματα στην επίθεσή τους.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 16-15 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των παικτών του Άρη, τον κράτησαν χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά και χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά και προηγηήθηκαν με 24-16 (14’) και 26-18 (15’) πριν διαμορφωθεί το 34-26 στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ο Άρης είχε μόλις 8/29 σουτ εντός πεδιάς.

Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη για τον Άρη. Οι κίτρινοι με τον Διαμαντή Σλαφτσάκη να δίνει λύσεις στην άμυνα και να προσφέρει άλλο αέρα επέστρεψαν στο παιχνίδι, μείωσαν στον πόντο (45-44) και ισοφάρισαν σε 47-47 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Με συνεχόμενους πόντους από τον Λάκι Τζόουνς ο Άρης ξέφυγε με 51-55 (33’), αλλά έκανε πολύ κακές επιλογές από εκεί και πέρα, δίνοντας το δικαίωμα στον Κολοσσό να επιστρέψει και προηγηθεί με 57-55 (35’) και 60-58 (37’).

Ο Μπελ με τρίποντο έβαλε τον Άρη μπροστά με 60-61, ο ΜακΓκι έβγαλε άλλη μια σπουδαία άμυνα και στο τρανζίσιον ο Φλιώνης με δεύτερο δικό του τρίποντο στην τέταρτη περίοδο έγραψε το 60-64 (38’)! Ο ΜακΓκι με φόλοου κάρφωμα έγραψε το 60-66 και ο Μπράουνινγκ αστόχησε σε τρίποντο, αλλά οι κίτρινοι έκαναν λάθος και έστειλαν τον Ντιγκς στις βολές (1:15). Αυτός με 1/2 έκανε το 61-66, αλλά ο Σλαφτσάκης με όμορφο τρόπο έκανε το 61-68 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό!

Ο Ντιγκς αστόχησε στην επόμενη επίθεση του Κολοσσού και στα 42’’ πριν το τέλος ο Λάκι Τζόουνς με 2/2 βολές έκανε το 61-70! Το εντυπωσιακό κάρφωμα (και φάουλ) του Σλαφτσάκη έκανε το 61-72 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-26, 47-47, 61-72.