Μπάσκετ

Έδειξε ανέτοιμος και υπέκυψε στην Νίμπουρκ ο Άρης(99-70)

Ο Άρης ταξίδεψε στην Τσεχία και συγκεκριμένα στο Νίμπουρκ για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα για την δεύτερη αγωνιστική του Basketball Champions League. Ο Άρης έδειξε πολλές αδυναμίες απέναντι στην Νίμπουρκ και για ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι φάνηκε ανέτοιμος. Τελικό σκορ 99-70.

Το πρώτο ημίχρονο δεν κύλησε ομαλά για τους «κιτρινόμαυρους» αφού δεν μπόρεσαν να βρουν την σωστή «φόρμουλα» αμυντικά ώστε να κρατήσουν την Νίμπουρκ χαμηλά στο σκοράρισμα με το σκορ να ξεφεύγει και να φτάνει στο 46-41.

Ο Άρης στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτιώθηκε κάπως αμυντικά έκλεισε κάποιους χώρους στην Νίμπουρκ αλλά οι Τσέχοι είχαν την απάντηση σε αυτό, γυρνώντας την μπάλα έβρισκαν το ελεύθερο σουτ από την γραμμή του τρίποντου και ήταν απόλυτα εύστοχοι φτάνοντας κιόλα το ποσοστό 12 τρίποντα 7 εύστοχα.

Από τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο επιθετικά ξεχώρισαν ο Μπένσον ο οποίος πέτυχε 9 πόντους, ο Τσαϊρέλης με 7 και ο Μπελ με 2 τρίποντα στο κατάλληλο χρονικό σημείο, ήταν οι σημαντικοί παράγοντες που κράτησαν τον Άρη κοντά στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα και παρέμειναν στο ίδιο μοτίβο, ένας Άρης να προσπαθεί να βρει τα πατήματα του στην άμυνα και μια Νίμπουρκ να κάνει ανενόχλητη το παιχνίδι της. Με τον Ντίγκς να βρίσκεται σε τρομερή βραδιά και να έχει βάλει «φωτιά» στο καλάθι του Άρη «πυροβολώντας» από τα 6,75 μ. και έναν Άρη να χάνει και τον καλό του εαυτό επιθετικά και το σκορ να ξεφεύγει επικίνδυνα. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ να φτάνει το 71-54 και τον Άρη πλέον να του απομένει ένα δεκάλεπτο πλέον ένα θαύμα για μπορέσει να πετύχει κάτι διαφορετικό στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης δεν κατάφερε να βρει «γιατρικό» η Νίμπουρκ συνέχισε ακάθεκτη βάζοντας κυριολεκτικά «φωτιά» στο καλάθι του Άρη, τελικό σκορ 99-70. Ο Άρης για ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι έδειξε ιδιαίτερος, ανώριμος και ανέτοιμος. Η ομάδα παρ’ όλα αυτά θέλει δουλειά ακόμα και χρόνο.