Άρης, το… αφεντικό!

Ο Άρης “γονάτισε” (77-70) τον ΠΑΟΚ έχοντας πάρει τρομερή βοήθεια από τον κόσμο του, σε ένα ματς στο οποίο ο Καββαδάς δεν αγωνίστηκε και ο Γκούντγουιν έπαιξε μόλις 10 λεπτά

“Κιτρινόμαυρο” το ντέρμπι… Ο Άρης επικράτησε του ΠΑΟΚ με 77-70, σε ένα ματς στο οποίο η διαιτησία ήταν πολλές φορές τραγική. Ο Γκούντγουιν είχε χρεωθεί με 3 φάουλ από το 3′ του αγώνα, ο Καββαδάς δεν έπαιξε λόγω τραυματισμού και χρειαζόταν… μεγάλη προσπάθεια για το σημερινό θετικό αποτέλεσμα. Αυτό ήρθε με μεγάλη βοήθεια του Νότε (26 πόντους), αλλά και του Χάγκινς (12 πόντους) που στο τέλος του ματς “μίλησε” ουκ ολίγες φορές την λύση.

Ο Άρης προηγήθηκε με 7-0 κάνοντας εξαιρετικό ξεκίνημα στο 2′ του ντέρμπι (5 πόντους ο Νότε και ένα κλέψιμο). Στα πρώτα 3′ ο Γκούντγουιν είχε χρεωθεί με τρία φάουλ, κάτι που προκαλούσε εκνευρισμό για τα σφυρίγματα των διαιτητών. Tο σκορ έγινε 9-4 ενώ το πρώτο φάουλ σε βάρος του ΠΑΟΚ “ήρθε” λίγο μετά το 5΄ (ως τότε, ο Άρης είχε ήδη 5 φάουλ) ενώ ο Σανόγκο διαμόρφωσε το 15-8. Ο Χόρκλερ έκανε το 18-13 με τρομερό κάρφωμα ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-16 με τρίποντο του Χαντς.

Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο με καλάθι του Σανόγκο (27-16), με τους “κίτρινους” να ξεκινούν με 7-0 σερί την δεύτερη περίοδο. Ακολούθησε κλέψιμο και κάρφωμα από τον Μήτρου-Λονγκ (29-18) και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 29-25. Ο Μήτρου-Λονγκ “ξεκόλλησε” (31-25) το σύνολο του Καστρίτη και μετά ο Νότε έκανε κλέψιμο (34-25). Δεν υπήρξε η ανάλογη συνέχεια για τους “κίτρινους” και ο “Δικέφαλος” το εκμεταλλεύτηκε αυτό (36-33). Ο Τολιόπουλος “έγραψε” το 39-33 και το ημίχρονο τελείωσε με 39-38, με τους διαιτητές να αποδοκιμάζονται έντονα από τον κόσμο αφού τα σφυρίγματά τους ήταν… προκλητικά.

Οι παίκτε του Καστρίτη ξεκίνησαν με ένα 4-0 στο β’ ημίχρονο (43-38) ενώ ο Νότε διαμόρφωσε το 47-41 σε μια φάση που οι διαιτητές… ξέχασαν να δώσουν φάουλ, συνεχίζοντας την κάκιστη αντιμετώπισή τους προς τον Άρη. Μάλιστα, ο Γκούντγουιν είχε χρεωθεί με τέταρτο φάουλ… Με τρεις βολές του Τολιόπουλου έγινε το 52-46 ενώ οι διαιτητές… χάρισαν βήματα στον Ράιλι και μετά ο Σάιμπερτ μείωσε σε 54-53. Ο Γκούντγουιν κάρφωσε (56-53) και ο Νότε έκανε το 59-53 με τρίποντο στην λήξη!

Ο Νότε το είχε πάρει… πάνω του (23 πόντους) και διαμόρφωσε το 61-53 όμως η διαφορά γρήγορα έπεσε στο +2 (61-59). Ο Τολιόπουλος “χτύπησε” για τρεις (64-59) και στο 64-62, ο Χάγκινς κέρδισε δύο βολές (66-62). Ο Αμερικανός έκανε και το 68-64, μετέπειτα δεν δόθηκαν βήματα σε βάρος του ΠΑΟΚ και ακολούθησε το 68-66. Πάλι, ο Χάγκινς σκόραρε για τον Άρη (70-66 και 72-68 στο 38′) και το ματς έληξε 77-70!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 39-38, 59-53, 77-70