Άρης-ΠΑΟΚ: Η προϊστορία του ντέρμπι στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Τα βλέμματα είναι στραμμένα στο αυριανό ντέρμπι όπου ο Άρης αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στο Χαριλάου για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος (4/1, 19:30).

Η προϊστορία των δύο είναι μεγάλη και ξεκινά από το μακρινό 1928 και τα προπολεμικά χρόνια.

Ωστόσο, από την ίδρυση της Α’Εθνικής (που φέτος συμπληρώνει 60 χρόνια) αυτή θα είναι η 56η φορά όπου Άρης και ΠΑΟΚ θα αναμετρηθούν στο «Κλεάνθης Βικελίδης», όπου οι «κιτρινόμαυροι» μετρούν 19 νίκες, 13 ήττες και 23 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

Πρώτο ντέρμπι στο Χαριλάου διεξήχθη στις 1/11/1959 όπου νικητές ήταν οι φιλοξενούμενοι με 0-1.

Η πιο ευρεία νίκη του Άρη επί του ΠΑΟΚ στην έδρα του ήταν το εμφατικό 5-1 που έγινε στις 17 Φεβρουαρίου 1966. Στο 29ο λεπτό το σκορ άνοιξε ο Αλέκος Αλεξιάδης με κεφαλιά ενώ το 2-0 έκανε στο 43′ ο Βασίλης Ψηφίδης. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 60′ με εύστοχο πέναλτι του Γιώργου Κούδα ωστόσο πέντε λεπτά μετά έγινε το 3-1 που «σφράγισε» και την νίκη για τον Άρη με σκόρερ των Κώστα Χτζηκώστα. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Βαγγέλης Συρόπουλος με τα δύο γκολ στο 69′ και το 75′.

Η τελευταία φορά όπου οι «κιτρινόμαυροι» πήραν την πολυπόθητη νίκη στην έδρα τους έναντι του ΠΑΟΚ ήταν στις 15/5/2010 όπου επικράτησαν με 3-2 στα playoff.

Ο Άρης τώρα «καλείται» να φύγει νικητής από το Χαριλάου που όπως όλα δείχνουν θα «φλέγεται» με τους φίλους της ομάδας να δημιουργούν μια καυτή ατμόσφαιρα.