Άρης-ΠΑΟΚ: Η προϊστορία στο Χαριλάου είναι κιτρινόμαυρη!

Ημέρα ντέρμπι και Άρης-ΠΑΟΚ στο “Κλεάνθης Βικελίδης” με τα βλέμματα όλων να είναι στον σημερινό αγώνα που θα διεξαχθεί στις 19:30 για την 12η αγωνιστική της Super League, έναν αγώνα με ένταση, πάθος και μεγάλη προϊστορία.

Η προϊστορία των δύο είναι μεγάλη και ξεκινά από το μακρινό 1928 και τα προπολεμικά χρόνια.

Ωστόσο, από την ίδρυση της Α’Εθνικής (που φέτος συμπληρώνει 60 χρόνια) αυτή θα είναι η 56η φορά όπου Άρης και ΠΑΟΚ θα αναμετρηθούν στο «Κλεάνθης Βικελίδης», όπου οι «κιτρινόμαυροι» μετρούν 19 νίκες, 13 ήττες και 23 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

Πρώτο ντέρμπι στο Χαριλάου διεξήχθη στις 1/11/1959 όπου νικητές ήταν οι φιλοξενούμενοι με 0-1.

Η πιο ευρεία νίκη του Άρη επί του ΠΑΟΚ στην έδρα του ήταν το εμφατικό 5-1 που έγινε στις 17 Φεβρουαρίου 1966. Στο 29ο λεπτό το σκορ άνοιξε ο Αλέκος Αλεξιάδης με κεφαλιά ενώ το 2-0 έκανε στο 43′ ο Βασίλης Ψηφίδης. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 60′ με εύστοχο πέναλτι του Γιώργου Κούδα ωστόσο πέντε λεπτά μετά έγινε το 3-1 που «σφράγισε» και την νίκη για τον Άρη με σκόρερ των Κώστα Χτζηκώστα. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Βαγγέλης Συρόπουλος με τα δύο γκολ στο 69′ και το 75′.

Την περσινή σεζόν, ο Άρης επικράτησε του “αιώνιου αντιπάλου” του με 4-2 σε ένα αυτό Χαριλάου (4 Ιανουαρίου για την 17η αγωνιστική) στέλνοντας δυνατό μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση! Σκόρερ των “τερμάτων” για τους “κιτρινόμαυρους” ήταν οι Λάρσον, Βέλεθ, Ροζ και Σάσα.

Σήμερα, ο Άρης βρίσκεται στην 3η θέση και καλείται να υπερασπιστεί την έδρα του κόντρα στον ΠΑΟΚ και να πάρει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που θα το διατηρήσει στις υψηλές θέσεις.

1. 01/11/59 Αρης – ΠΑΟΚ (0-1) 0-1
2. 05/03/61 Αρης – ΠΑΟΚ (1-0) 1-1
3. 28/03/62 Αρης – ΠΑΟΚ (0-0) 1-1
4. 16/12/62 Αρης – ΠΑΟΚ (0-2) 0-3
5. 02/02/64 Αρης – ΠΑΟΚ (0-0) 0-0
6. 09/05/65 Αρης – ΠΑΟΚ (0-0) 0-0
7. 27/02/66 Αρης – ΠΑΟΚ (2-0) 5-1
8. 04/06/67 Αρης – ΠΑΟΚ (0-0) 1-0