Άρης – Ολυμπιακός 1-2: Κακή άμυνα και Τζοβάρας έφεραν νέα ήττα για τους «κίτρινους»

Πέντε λεπτά αδράνειας στην άμυνα και οι κακές διαιτητικές αποφάσεις του Τζοβάρα σε όλη τη διάρκεια του παιχνίδι, στοίχισαν τον Άρη που γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα στην έδρα του με ανατροπή.

ΔΥΟ ΦΑΣΕΙΣ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ ΕΦΕΡΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Στην πρώτη καλή φάση του αγώνα ο Ματίγια με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Ντιγκινί και ο Γάλλος με υποδειγματική κεφαλιά «άνοιξε» το σκορ.

Πρώτη καλή τελική για τους φιλοξενούμενους ήταν ένα συρτό σουτ του Μασούρα στο 19′ έξω από την περιοχή, το οποίο κατέληξε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Έμαν.

Στο 33′ μετά από σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, ο Μασούρας πήρε κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Πέντε λεπτά μετά, στο 38ο λεπτό άλλη μία σέντρα, αυτή τη φορά από στημένη εκτέλεση του Βαλμπουενά, έφτασε στην περιοχή του Έμαν και εκεί ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά έκανε το 1-2.

Στο 44′ οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν αλλά ο Τζοβάρας ορθώς συμβουλεύτηκε το VAR και ακύρωσε το τέρμα του Ολυμπιακού.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Άρης στο 52′ όταν ο Μαντσίνι (σ.σ. μπήκε ως αλλαγή) δοκίμασε ένα καλό σουτ ενώ η μπάλα ήταν στο αέρα, όμως κατέληξε άουτ.

Ένα πολύ καλό σουτ του Ντιγκινί μέσα στην περιοχή αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Σα στο 67ο λεπτό.

Συρτό σουτ του Μασούρα στο 77′ μετά από λάθος των παικτών του Άρη κατέληξε λίγο άουτ.