Άρης με ψυχή, κέρδισε Λαύριο και διαιτησία (70-73)

Με το δεξί κατάφερε να ξεκινήσει το πρωτάθλημα της Α1 ο Άρης ενάντια στο Λαύριο

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μια… ωδή στην ελληνική διαιτησία και τη σιχαμάρα που διακατέχει τις αρχές του ελληνικού μπάσκετ και κυρίως την ΕΟΚ και την ΚΕΔ. Η τριάδα Μάνου – Τσαρούχα – Σταματόπουλου έκανε ό,τι ήταν δυνατόν για να κρατήσει το Λαύριο στον αγώνα.

Τα φάουλ ήταν κάποια στιγμή στη δεύτερη περίοδο 8-2 και οι βολές 12-0 για το Λαύριο και στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν εκτελέσει 19 βολές και οι παίκτες του Άρη έξι! Στον Άρη χρεώθηκε αντιαθλητικό φάουλ, δόθηκε τεχνική ποινή στον Βαγγέλη Αγγέλου και φυσικά δεν υπήρχαν ίδια κριτήρια στις δύο ρακέτες.

Παρόλ’ αυτά οι κίτρινοι ήταν καλοί και ήταν αυτοί που στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Μπορεί το Λαύριο να προηγήθηκε με διαφορές έως 6 πόντους (19-13 στο 7’, 29-23 στο 11’, 31-25 στο 13’), αλλά ο Άρης δεν έκανε λάθη (5), είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ (20-14), είχε σε καλή μέρα τον Μποχωρίδη και με σερί 10-0 μετέτρεψε το 31-25 σε 31-35 (18’) πριν κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 35-36.

Η παράσταση των “γκρι σκιών” συνεχίστηκε και στη τρίτη περίοδο, αλλά ο Άρης ήταν συγκεντρωμένος και άντεχε να παίζει εναντίον οχτώ… Οι βολές έγιναν 27-11, όμως οι κίτρινοι με τον Βεργίνη να δίνει λύσεις και τον Κάιζερ να έχει σωστές τοποθετήσεις σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν με 46-49 και 51-47, πριν ο Οντιάσε με δύο σερί καλάθια ισοφαρίσει σε 51-51 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Οι κίτρινοι με εξαιρετική άμυνα κατάφεραν να ξεφύγουν με 7 πόντους διαφορά στα μέσα της τέταρτης περιόδου (56-63 και 58-65), όμως το Λαύριο αντέδρασε και με την ανοχή των διαιτητών επέστρεψε και προσπέρασε με 66-65 με καλάθι του Λαμπ 1:32 πριν το φινάλε.

Ο ΜακΓκι, πραγματικός ογκόλιθος στις δύο ρακέτες, με φόλλου έβαλε και πάλι τον Άρη μπροστά με 66-67 (1:14) και ο Λάκι Τζόουνς με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 66-70 στα 44’’ πριν το τέλος. Οι κίτρινοι θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει τη νίκη πιο εύκολα αν ο Βεργίνης έβαζε τις βολές που κέρδισε στα 26’’, ο Λαμπ μείωσε σε 68-70 (17’), ο Βεργίνης με 1/2 βολές έκανε το 68-71 και ο ΜακΓκι με άλλο ένα σπουδαίο επιθετικό ριμπάουντ χάρισε μια κατοχή στον Άρη. Ο Μπελ κέρδισε φάουλ, έβαλε τη μία για το 68-72 (12’’), ο Χαραλαμπόπουλος στα 1,2’’ μείωσε σε 70-72 και ο Τζόουνς σε νεκρό χρόνο με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 70-73.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-36, 51-51, 70-73.