Άρης – Λαμία 1-1: Κατώτερος των περιστάσεων, «κόλλησε» στην έδρα του

Ένας πολύ μέτριος Άρης, άργησε να «ξυπνήσει» στο πρώτο ημίχρονο, έφερε ισοπαλία στην έδρα του με τη Λαμία με 1-1.

ΚΑΚΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΠΛΕΥΡΑ

Μόλις στο 3ο λεπτό, η Λαμία σκόραρε με τον Τουράμ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε έπειτα από έλεγχο στο VAR.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Άρης απείλησε τη Λαμία με σουτ του Λάρσον από την αριστερή πτέρυγα, το οποίο όμως έφυγε άουτ.

Οι «κίτρινοι» απείλησαν ξανά από αριστερά, αυτή τη φορά με τον Γκάμα που έπιασε δυνατό σουτ από πολύ μακριά. Η μπάλα δυστυχώς για τον ίδιο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Ο Άρης υπέκυψε στην πίεση της Λαμίας ψηλά και ο Τουράμ, στο 16′, πλάσαρε τον Τσιλιγγίρη για να ανοίξει το σκορ.

Οι «κίτρινοι» έγιναν ξανά απειλητικοί στο 32′. Ο Φετφατζίδης έκανε όμορφη ενέργεια στον άξονα, πάσαρε πλάγια στον Γκάμα και ο Πορτογάλος με κάθετη πάσα βρήκε τον Λάρσον που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Έπειτα από κακό διώξιμο των φιλοξενούμενων ο Φετφατζίδης έπιασε σουτ στον αέρα αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

ΚΑΚΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ, ΧΩΡΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο β’ μέρος ήταν για τον Άρη στο 48′ με ένα σουτ του Φετφατζίδη που κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι γηπεδούχοι στο 61′ όταν ο Μπα πήδηξε πιο ψηλά από όλους, πήρε την κεφαλιά αλλά για λίγο η μπάλα πέρασε έξω.

Τρομερή ευκαιρία έχασε στο 67′ πάλι ο Αμπού Μπα. Ο Γάλλος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Θεοδωρόπουλου αλλά από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Μετά από κόντρα στην περιοχή στο 80′, η μπάλα βρέθηκε στον Ματίγια που εκτέλεσε κατευθείαν αλλά όχι εύστοχα.

Ένας λάθος στην άμυνα της Λαμίας στο 84ο λεπτό ευνόησε τον προωθημένο Ροζ που μόνος του με τον τερματοφύλακα, σούταρε, αλλά νικήθηκε από τον Θεοδωρακόπουλο.