ΒόλεϊΕρασιτέχνης

Κοριτσάρες για φίλημα! Σκούπισαν με 3-0 τον ΠΑΟΚ στη Μίκρα!

Την νίκη με 3-0 σετ πήρε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Άρη επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας. Και στα τρία σετ οι κιτρινόμαυρες επικράτησαν με 25-23.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο ματς και με καλό μπλοκ-άμυνα προηγήθηκε με 8-3 από επίθεση της Ολιβέιρα, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε όμως μειώνοντας σε 10-9 με την Ουίλιαμς. Ο ΠΑΟΚ άλλαξε πρόσωπο και πήρε προβάδισμα με 11-12 από πόντο της Ουίλιαμς, οι κιτρινόμαυρες όμως πήραν το πάνω χέρι με 15-12 και δεν το έχασαν ποτέ, κάνοντας το 1-0 με 25-23 και ανοίγοντας το σκορ στο ματς.

Ανάλογο ήταν και το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, με τον Άρη να παίρνει από νωρίς προβάδισμα με 10-6 και 14-9 παίρνοντας σκορ από Μπάκα και Γιούρντζα.

Η ομάδα του Τσαϊρέλη έφυγε ακόμη και με +7 (18-11) αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε με συνεχόμενες κόντρα μπάλες να μειώσει σε 19-16. Παρόμοια ήταν η επιστροφή για τις φιλοξενούμενες από το 24-19 στο 24-23 αλλά η Γιούρντζα βγάζοντας προσωπικότητα έκανε το 2-0 (25-23) για τον Άρη και έδωσε μεγάλο προβάδισμα νίκης.

Με τη Ντούμανσιτς να μπλοκάρει την μία παίκτρια μετά την άλλη οι κιτρινόμαυρες ξεκίνησαν καλά και στο τρίτο σετ, ούσες προηγούμενες με 8-5.

Οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 16-11, ο Δικέφαλος μείωσε σε 21-19 αλλά ο Άρης κράτησε το προβάδισμα και με ψυχραιμία στα κρίσιμα έκανε το 3-0 με 25-23 και πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 25-23