Αυτοκτονία! Ο Άρης έχασε από το πουθενά δικό του παιχνίδι (71-77)

Ο Άρης αυτοκτόνησε και έχασε μέσα από τα χέρια του το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (71-77), όντας μπροστά 10 πόντους με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου (61-51)!

Ο Άρης ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Τσάλμερς, ΝτεΚόζι, Κουζέλογλου και Ντραγκίσεβιτς στην αρχική πεντάδα.

Ο Άρης ξεκίνησε μουδιασμένα στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας ελλιπείς λύσεις στην επίθεση και απούσα άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω 10 πόντους (4-14) με την συμπλήρωση 5 λεπτών και 12 πόντους (8-20) 2:30 λεπτά από τη λήξη.

Οι κιτρινόμαυροι έβρισκαν καλάθι κυρίως από τους ψηλούς, ενώ χώλαιναν πίσω από την γραμμή των 6,75μ. Το πρώτο τρίποντο ήρθε μετά από 6 άστοχα, μετά το πέρας των 9 λεπτών από τον Λιτλ (15-23), ενώ το 18-26 ήταν το σκορ δεκαλέπτου.

Ο Άρης στην δεύτερη περίοδο μείωσε την διαφορά, βελτιώνοντας την άμυνά του και μαζεύοντας ριμπάουντ.

Ο Δημήτρης Φλιώνης ηρέμισε το παιχνίδι των κιτρινόμαυρων και κέρδισε καθοριστικά φάουλ για την ομάδα του. Το σκορ γρήγορα «μαζεύτηκε».

Ο Άρης έτρεξε ένα συνολικό σερί 23-11, με τον Φλιώνη να φέρνει στα ίσια το ντέρμπι (33-33) στα 2:30 από το ημίχρονο.

Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με όμορφη ενέργεια του αρχηγού του Άρη, για το 37-37.

Πολύ δυνατά μπήκε ο Άρης με την επανάληψη, με τον Ντεκόζι να σημειώνει 5 πόντους και να περνάει μπροστά (42-41), ενώ συνολικά έτρεξε ένα σερί 17-6 (54-43) με την διαφορά να εκτοξεύεται στους +11!

Η εικόνα των κιτρινόμαυρων ήταν πολύ καλή συνολικά στο τρίτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση. Με την συμπλήρωση 30 λεπτών το σκορ ήταν 61-51.

Στην έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Άρης έχασε την συγκέντρωσή του, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μειώσει την διαφορά (63-58) και να αναγκάσει τον Σάββα Καμπερίδη στα 33 λεπτά αγώνα να πάρει τάιμ άουτ.

Ωστόσο, οι κιτρινόμαυροι δεν έβγαλαν αντίδραση και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (63-64) στο 35:30, με συνολικό σερί 2-13.

Ο Τσάλμερς έβαλε ένα δύσκολο καλάθι για το 65-68, ενώ ο Ντραγκίσεβιτς έγραψε το 65-70.

Στα 38 λεπτά αγώνα ο Μάριο Τσάλμερς αποβλήθηκε με φλόπιν σε καθαρό επιθετικό φάουλ του Γκρίφιν πάνω του!

Σε θρίλερ εξελίχθηκε τα τελευταία δευτερόλεπτα το ντέρμπι, με τον Άρη να περνάει μπροστά (71-70) με τέσσερις πόντους του ΝτεΚόζι, ωστόσο ο Κάρτερ απάντησε με τρίποντο (71-73).

Τα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε τίποτα, με τον Άρη να αυτοκτονεί και να χάνει μέσα από τα χέρια του δικό του παιχνίδι και τον φωτεινό πίνακα να γράφει 71-77.