Το ματς καριέρας του Χουτεσιώτη μέσα από γραφήματα και advanced stats (Wyscout Analysis)
![](http://i0.wp.com/yellowradio.gr/wp-content/uploads/2024/04/xoutesiotis-aris-aek-1-2_89989880005.jpg?fit=1200%2C675&ssl=1)
Την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του έκανε ο Έλληνας πορτιέρε!
Ο Λευτέρης Χουτεσιώτης έκανε ένα παιχνίδι το οποίο θα μνημονεύεται για αρκετό ακόμη καιρό κρατώντας την ΑΕΚ μακριά από το προβάδισμα μέχρι το 84ο λεπτό.
Ήταν η καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του, ίσως μαζί με στη Μαγνησία απέναντι στον Βόλο με τη φανέλα του Ιωνικού, αλλά διαφορετικό είναι το βάρος ενός Άρης-ΑΕΚ!
Χθες ο Χουτεσιώτης είχε 4,4 expected conceded goals, αριθμός που συχνά συνοδεύεται με ένα σκορ το οποίο πηγαίνει πάρα πολύ ψηλά, ο ίδιος όμως είχε τις απαντήσεις.
![](http://i0.wp.com/yellowradio.gr/wp-content/uploads/2024/04/xcg834.png?resize=960%2C370&ssl=1)
Ο Χουτεσιώτης δέχθηκε συνολικά 12 σουτ στην εστία του κάνοντας επεμβάσεις στα 10 εξ αυτών, με τις 8 από τις 10 επεμβάσεις αυτές μάλιστα να χαρακτηρίζονται ως «δύσκολες».
Όπως θα δείτε και στο παρακάτω γράφημα επτά από τις επεμβάσεις του ήταν στις γωνίες, είτε χαμηλά είτε ψηλά.
![](http://i0.wp.com/yellowradio.gr/wp-content/uploads/2024/04/choutesiotis78324.png?resize=521%2C175&ssl=1)
Πρόκειται μακράν για το κορυφαίο παιχνίδι του Χουτεσιώτη με τη φανέλα του Άρη, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να δείχνει αυτό που είδαν οι κιτρινόμαυροι σε εκείνον όταν τον απέκτησαν.