Μπάσκετ

Στην παράταση ο Ολυμπιακός (96-90) τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο

Σε συγκλονιστική αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League ο Ολυμπιακός παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα του 30ου Επαγγελματικού Πρωταθλήματος με νίκη στην παράταση στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή (96-90, κ.α. 78-78).

Σε αντίθεση με την ομάδα του Πειραιά παρά την μεγάλη προσπάθεια τους οι «κυανόλευκοι» παραμένουν χωρίς νίκη στην Stoiximan Basket League.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν αρχικά να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης από το -16 (52-36 για τους «ερυθρόλευκους» με τρίποντο του Κώστα Σλούκα) του 25’ και με δύο τρίποντα στα τελευταία 4’’ της κανονικής διάρκειας του αγώνα, του Ρέτζι Λιντς αρχικά (76-75) και του Κωνσταντίνου Παπαδάκη με την εκπνοή (78-78) και ενώ είχαν μεσολαβήσει δύο βολές του Τάιλερ Ντόρσεϊ να οδηγήσουν το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο «μίλησαν» το μεγαλύτερο «βάθος» και η εμπειρία του Ολυμπιακού. Καθοριστικά για τη νίκη των «ερυθρόλευκων» ήταν το καλάθι του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (85-83) με 2’ και 39’’ να απομένουν για την λήξη της παράτασης και το τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ, που ακολούθησε και με το οποίο διαμορφώθηκε το 88-83, 2’ και 14’’ πριν το τέλος.

Μετά από δύο χαμένες επιθέσεις του Ηρακλή, ο Τόμας Ουόκαπ με δύο βολές «σφράγισε» τη νίκη του Ολυμπιακού (90-83) με 1’ και 32’’ να απομένουν για την λήξη του έξτρα πενταλέπτου.

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, «μέτρησαν» ιδιαίτερα για τους νικητές τα δύο παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που πήραν (11-9) και τα δύο λιγότερα λάθη (19-17).

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 24 πόντους με 9/17 σουτ εντός πεδιάς ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού. Τον 26χρονο φόργουορντ ακολούθησαν σε απόδοση ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (13 πόντοι με ένα τρίποντο), Μουσταφά Φαλ (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Γιαννούλης Λαρεντζάκης (10 πόντοι με δύο τρίποντα). Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» …έχασαν με ενοχλήσεις στο δεξί γόνατο τον Κώστα Παπανικολάου.

Σπουδαία εμφάνιση για τους «κυανόλευκους» έκανε ο Γιάννης Αγραβάνης ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 22 με 9/15 σουτ εντός πεδιάς και 11 ριμπάουντ. Ο Τόνι Νταγκλας σκόραρε 20 πόντους με 3 τρίποντα, επίσης, για τον Ηρακλή και ο Λιντς 16 με ένα τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-36, 54-63, 78-78 (κ.α.), 90-96.