Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα 0-1: Φιλική νίκη με υπογραφή Κόντε (video)

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλύτερο και πιο αποτελεσματικός, νικώντας 1-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Καλό πρόσωπο παρουσίασε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο Αγρίνιο, καθώς επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού σε φιλική αναμέτρηση. Οι Ηπειρώτες έχασαν αρκετές ευκαιρίες ιδιαίτερα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Κόντε να σκοράρει στο 56’ με τακουνάκι, δηλώνοντας και πάλι παρών.

Οι Αγρινιώτες είχαν τις καλές τους στιγμές, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Κορνέλιους στο 65’.

Πιο ορεξάτα ξεκίνησε ο Παναιτωλικός στο φιλικό με τον ΠΑΣ και στο 26’ ο Πριόρ απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Ντουάρτε. Στο 30’ σουτ του Σόρια κατέληξε στην αγκαλιά του Ανέστη. Στο 38’ ο Πριόρ μπλόκαρε την κεφαλιά του Καρέλη.

Στο δεύτερο μέρος, οι Γιαννιώτες έχασαν στο 47’ διπλή ευκαιρία με τον Μορέιρα να μην μπορεί δύο φορές να νικήσει τον Ανέστη. Στο 49’ ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού απέκρουσε το σουτ του Μπιλμπάο.
Στο 56’ ήρθε το γκολ για τον ΠΑΣ, με τον Μπιλμπάο να κάνει το σουτ και τον Κόντε με τακουνάκι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 65’ ο Παναιτωλικός έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς ο Κορνέλιους σημάδεψε το δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά οι Αγρινιώτες συνέχισαν να πιέζουν, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας (62′ Αποστολάκης), Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης (86′ Αναστασόπουλος), Φλόρες (62′ Ξενιτίδης), Μάρτενσον (70′ Βαρόνε), Ντίας (70′ Τσιγγάρας), Ντουάρτε (Χατζηθεοδωρίδης), Μπελεβώνης, Καρέλης (70′ Πέδρο).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Πριόρ (46′ Σούλης), Σόρια (87′ Τσάβος), Κιάκος (75′ Πήλιος), Παντελάκης, Εραμούσπε (63′ Μπαγκαλιάνης), Μπιλμπάο (63′ Τζίμας), Καραχάλιος (83′ Κύρκος), Λιάσος (46′ Ριένστρα), Λώλης (46′ Μορέιρα), Ροσέρο, Κόντε (57′ Παμλίδης).